Kočárek pro sourozence Adinku a Vašíka

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

kočárek pro sourozence; dar zajišťuje Bejbycentrum.cz

Obrázek daru
Bc. Petra  Horská
Patron příběhu

Bc. Petra Horská

poradkyně rané péče

Komentář patrona

Vašíka a Adinku navštěvuji v rámci služby rané péče. Vašík je velmi živý a zvídavý chlapeček, jeho první životní krůčky však byly hodně těžké. Po porodu prodělal několik infekčních nemocí, byl mu také zaveden V-P shunt na odvod mozkomíšního moku z mozku a dnes je výrazně psychomotoricky opožděný. Aktuálně je stále plně závislý na pomoci druhé osoby, sám nechodí, potřebuje pomoc se stravováním, sebeobsluhou. Vašík má o rok starší sestřičku Adinku, která má rovněž řadu zdravotních problémů, a Marušku, která navštěvuje 2. stupeň základní školy. Maminka s Vašíkem dojíždí do rehabilitačního centra na cvičení Vojtovy metody, kde se Vašík věnuje i muzikoterapii. Je také zapojen do školičky pro předškolní děti. Celá rodina pak dvakrát do roka vyráží na psychorehabilitační pobyty v rámci rané péče. Maminka se dětem snaží zajistit veškeré potřebné služby, což pro ni jako samoživitelku není snadné. Nyní jsme se společně rozhodly požádat Patrona dětí o pomoc s pořízením kočárku. Ve stávajícím kočárku sedí Vašík a Adinka vedle sebe. Vašík se v něm však začal projevovat neklidně, vedle sedící sestřička mu vadí. Maminka tak potřebuje sourozenecký kočárek, kde je možné otočit každou sedačku na jinou stranu tak, aby se děti nerušily. Pro samoživitelku je pořízení takového kočárku mimo její finanční možnosti, pojďme jí proto pomoci my.

Společně jsme vybrali
celou částku 13,999 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh Vašíka a Adinky, kteří se potýkají s psychomotorickým opožděním

Tříletý Vašík se narodil už ve 23. týdnu. Byl malinkým, sotva půlkilovým miminkem, které si s sebou na svět přineslo dětskou mozkovou obrnu. První půl rok svého života strávil v nemocnici, kde podstoupil 8 operací. Jedním ze zákroků bylo například zavedení V-P shuntu, který odvádí hromadící se mozkomíšní mok z mozku do bříška, kde se vstřebává.

Vašík zatím nechodí, ale snaží se o své první krůčky. Pravidelně s ním cvičím podle Vojtovy metody a věřím, že se díky tomu jednou sám rozeběhne. Bohužel ani nemluví, jen si tak pro sebe něco žvatlá. Je u něj zkrátka patrný opožděný psychomotorický vývoj.

To, co mě teď ale trápí nejvíce, je jeho zvyšující se agresivita, kdy ubližuje sobě i ostatním. Několikrát denně se například začne bouchat do hlavy, kouše, štípe a kope kolem sebe. Tuto situaci aktivně řeším s dětským neurologem, psychiatrem a psycholožkou.

Vašík má o rok starší sestřičku Adinku, která se bohužel také narodila předčasně a u níž je rovněž patrné psychomotorické opoždění. Oba je proto vozím v kočárku pro sourozence, kde sedí vedle sebe. Jakmile ale Vašík začne zlobit a vztekat se, odnese to právě Adinka. V tu chvíli musím zakročit, vyndat Adinku z kočárku a nést ji v náručí. Vašík by jí jinak ublížil. Moc bych si proto přála kočárek pro dvě děti, který umožňuje otočit sedačky tak, aby každé dítě sedělo na jinou stranu. Tím Vašík nebude moci Adinku bít.

Uvědomuji si, že takový kočárek není zrovna levnou záležitostí, bohužel ale nejsem řidič a nemám ani auto, a tak se přesunuji zejména městskou hromadnou dopravou. Kočárek je pro mě proto nutností. Navíc pro mě není zrovna snadné, když při vystupování z autobusu manipuluji s kočárkem a zároveň se snažím zabránit Vašíkovi v ubližování Adince. Úplně stačí, když na nás kvůli jeho křiku a vzteku lidé zírají a povídají si o tom, že je nevychovaný.

Vašíka, Adinku a nejstarší dceru, která je nyní v 7. třídě, vychovávám sama a na pořízení kočárku bohužel nejsem schopná našetřit. Protože jsem ale z nastalé situace zoufalá, rozhodla jsem se požádat o pomoc Patrona dětí. Kočárek s otočnými sedačkami by mi neskutečně pomohl a Adinka by konečně byla na cestách v klidu. Předem vám moc děkuji.

P. S. Jména dětí v příběhu byla změněna. Děkujeme za pochopení.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě