Kubíkovi na terapii pro autistické děti

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

terapie pro autistické děti na 10 měsíců; dar zajišťuje Centrum Terapie Autismu s.r.o.

Obrázek daru
Mgr. Kristýna Bezděková
Patron příběhu

Mgr. Kristýna Bezděková

poradkyně rané péče

Komentář patrona

S Kubíkem jsem se seznámila v rámci služby rané péče, kdy jsem za ním jako poradkyně pravidelně docházela do jeho rodiny. Kubík je tříletý chlapeček, kterému byla v nedávné době potvrzena genetická vada. Lékaři bohužel zatím neví, jakým směrem se bude dále vyvíjet. Mimo to má Kubík diagnostikovanou poruchu autistického spektra, která ovlivňuje jeho vnímání světa. Jeho rodičům proto bylo doporučeno využít služeb Centra Terapie Autismu. Tamější terapie si kladou za cíl rozvoj dovedností autistických dětí tak, aby byly schopné maximálně rozvinout svůj potenciál. Taková terapie je ale velmi nákladná a maminka si její financování nemůže dovolit. Proto moc prosí o pomoc vás.

Společně jsme vybrali
celou částku 35,000 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh svého autistického synka

Když jsem zjistila, že čekám Kubíka, byla jsem nejšťastnější ženou na světě. Po jednom z vyšetření jsem se ale dozvěděla, že se můj chlapeček narodí s dystopickou ledvinou. To znamená, že je jedna jeho ledvina menší a je umístěná pod tou druhou. A tak jsem už před porodem věděla, že nás čekají potíže. To jsem ale ještě netušila, že to může být mnohem horší.

Čtyři měsíce po svém narození musel Kubík podstoupit operaci tříselné a pupeční kýly. Na pokoji jsem tehdy byla s maminkou a jejím chlapečkem, který byl stejně starý jako Kubík, a hned jsem si všimla odlišností mezi nimi. Druhé miminko se snažilo přetáčet, zvedat hlavičku a navazovat oční kontakt. Můj Kubíček ale jen ležel, nejevil zájem o okolní svět, něco málo si žbrblal a usmíval se do stropu. Vypadalo to, jako by byl na stropě nějaký jeho kamarád, se kterým horlivě diskutuje. To dělal a dělá tak často, až jsem si na toho imaginárního a nenáročného kamaráda tak zvykla, že si vysloužil pojmenování "Lojza". A bydlí s námi dodnes.

Od oné hospitalizace neustále chodíme po doktorech. Jsme pravidelnými návštěvníky neurologie, dobře se známe s Kubíkovým očním lékařem (Kubík má 6 dioptrií), rehabilitace jsou už také naší denní rutinou. Kubík totiž špatně chodí – jeho chůze je neobratná a připomíná návštěvníka baru, který se po náročné noci vrací nad ránem domů.

Nedávno však do našeho života vstoupil dětský autismus, který způsobil, že má můj syn svůj vlastní svět, ve kterém mě moc nepotřebuje. Občas z něj ale vyskočí, vezme mě za ruku a položí si ji na záda, abych ho šimrala. A já štěstím bez sebe šimrám a šimrám, protože to je jediný osobní kontakt, který ode mě vyžaduje.

Aby měl Kubík naději, že i přes svůj autismus bude jednou samostatnější a dokáže se mnou komunikovat (zatím se dorozumíváme pomocí obrázků a fotek), doporučili mi lékaři terapie v Centru Terapie Autismu. Autistické děti se tam učí, jak zvládat svět kolem, kterému nerozumí, a jak být samostatnější. Protože se ale jedná o terapie, která stojí 35 000 korun na 10 měsíců, prosím vás o pomoc s jejich financováním. Sama si bohužel takový výdaj nemohu dovolit.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě