Logopedicko-hiporehabilitační pobyt pro Martínka

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

týdenní logopedicko-hiporehabilitační pobyt ve stáji Horticon

Obrázek daru
Jana  Jirsová
Patron příběhu

Jana Jirsová

rodinná přítelkyně

Komentář patrona

Martíkovy rodiče znám již řadu let. S maminkou jsem prožívala její těhotenství, nemohla se svého prvního potomka dočkat. Když se Martínek narodil, všichni jsme se radovali a nic nenasvědčovalo tomu, že by se v jeho těle mělo dít něco špatného. O rok později se ale ukázaly epileptické záchvaty, které změnily životy všech členů rodiny. Rodiče se o Martínka úžasně starají, jsou to obětaví a svědomití lidé, kteří dělají vše pro to, aby mu život s neurovývojovou poruchou mozku usnadnili. Každý lékař vidí, že s ním něco není v pořádku, ale jak toto onemocnění vzniklo a jestli jej lze léčit, to navzdory nespočetným návštěvám specialistů rodičům nikdo jednoznačně neřekl. Zkušenost ale mluví jasně: Martínek dělá velké pokroky při soustavné a intenzivní logopedické a hiporehabilitační péči. A protože jako logopedka vím, jak důležitá je pro dítě verbální komunikace, možnost domluvit se se světem, který zatím objevuje a kterému tak docela nerozumí, moc bych Martínkovi přála, aby mohl absolvovat intenzivní logopedicko-rehabilitační pobyt. Jsem přesvědčená, že díky němu se mu bude zase o něco lépe komunikovat s okolím, což jemu přinese radost a jeho rodičům novou sílu a povzbuzení. Potrénuje také své tělo a posune se kupředu i z hlediska motoriky. Pojďme mu na tento pobyt přispět.

Společně jsme vybrali
celou částku 14,650 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh svého Martínka, který se pere s neurovývojovou vadou mozku

Pětiletý Martínek se od malička potýká s problémy s jemnou i hrubou motorikou. Už kolem jeho prvních narozenin jsem tušila, že se něco děje, protože nebyl tak šikovný jako jeho vrstevníci – neukazoval, neseděl ani nelezl. Vzala jsem ho proto k lékaři, který nás však odbyl s tím, že jsou mé obavy neopodstatněné. Pak se ale objevil první epileptický záchvat, a to jsem věděla, že je zle. Ani ve snu by mě však tenkrát nenapadlo, jak moc je situace vážná.

Ve třech letech, kdy Martínek stále nemluvil a dokázal jen dokola opakovat některé slabiky, byla logopedem stanovena diagnóza vývojové dysfázie. Do toho našeho chlapečka neustále přepadaly silné epileptické záchvaty, se kterými jsme si už nevěděli rady. Až po sérii mnoha a mnoha vyšetření na neurologické klinice lékaři zjistili, že kromě vývojové dysfázie můj syn trpí také kortikální dysplazií. Jedná se o neurovývojovou vadu mozku, která se usídlila v centru řeči a rovnováhy a způsobuje Martínkovi epileptické záchvaty. Ruku v ruce s tím jde také závažná porucha řeči, paměti, porozumění, rovnováhy a opožděný psychomotorický vývoj.

Denně s Martínkem cvičíme jemnou i hrubou motoriku, věnujeme se speciálním cvikům na orofaciální stimulaci (stimulace v oblasti úst a očí) a vypracováváme úkoly z logopedie. Dojíždíme také na ergoterapii a hiporehabilitace (terapie využívající pohyb koňského hřbetu), které má Martínek nejraději. Koně totiž miluje, jejich přítomnost ho uklidňuje a jízda na nich významně zlepšuje držení jeho těla a nenásilně aktivuje hluboké stabilizační svaly potřebné pro udržení rovnováhy.

A protože musí Martínek pracovat i na řeči, kterou zatím moc nezvládá, rádi bychom mu dopřáli týdenní logopedicko-hiporehabilitační pobyt, kde by vedle rehabilitování u svých milovaných zvířat podstupoval také intenzivní logopedickou péči pod dohledem logopedky, která má zkušenost s dětmi s vývojovou dysfázií. Tento pobyt však stojí 14 650 korun, což si v tuto chvíli nemůžeme dovolit.

Manžel je zaměstnaný a já pracuji u jedné jazykové agentury jako OSVČ. Výuka jazyků přes živnostenský list mi umožňuje přizpůsobit si pracovní schůzky podle potřeb Martínka, kvůli jeho častým epileptickým záchvatům jsem však občas nucena nějakou schůzku zrušit. Někdy to vede k tomu, že o klienta přijdu. Snažíme se s manželem vše financovat sami a doposud se nám to dařilo, teď ale potřebujeme vaši pomoc. Budeme vám vděční i za ten nejmenší příspěvek.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě