Lukáškovi a Matějovi na tábor pro autistické děti

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

letní tábor pro děti s poruchou autistického spektra

Obrázek daru
Bc. Markéta  Novotná
Patron příběhu

Bc. Markéta Novotná

sociální pracovnice - poradkyně rané péče

Komentář patrona

S Lukáškem, Matějem a jejich maminkou jsem spolupracovala v rámci rané péče, jejíž služeb rodina 7 let využívala. Pravidelné konzultace probíhaly u nich doma, a to zpravidla jednou měsíčně. V únoru letošního roku došlo k ukončení naší spolupráce, protože mladší Matěj už dovršil 7 let. Starší Lukášek má diagnostikovaný dětský autismus a u Matýska je podezření na Aspergerův syndrom. Už z toho je jasné, že to maminka nemá snadné, zvláště když je na chlapce sama. Ráda by jim nyní dopřála změnu v podobě specializovaného tábora pro autistické děti, který by oběma chlapcům pomohl zejména v oblasti sociálních dovedností, v lepší adaptabilnosti při změnách prostředí, v navazování nových vztahů, lepší komunikaci a samoobsluze. Pro maminku by potom tento tábor znamenal možnost opravdu si odpočinout a nabrat nové síly. Protože ale na tento tábor nemá dostatek peněz, rozhodla se požádat o pomoc Patrona dětí.

Společně jsme vybrali
celou částku 13,000 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh svých synů, pro které je náš svět jen těžko pochopitelným místem

Devítiletý Lukášek je můj hodný a šikovný kluk, který však příliš nerozumí světu kolem sebe. Často nechápe mé reakce a nerozumí tomu, proč já nechápu ty jeho. Lukášek je totiž autista a vše vnímá jinak, než ostatní lidé. Má také diagnostikovanou středně těžkou mentální retardaci, která celou situaci příliš neulehčuje. Lukášek začal loni chodit do speciální školy, kde se mu snad líbí. Každoročně však v zimě bojujeme s tím, že je často nemocný, takže zimní období trávíme především spolu doma.

Potíže se ale nevyhýbají ani mému mladšímu synkovi, sedmiletému Matějovi. S tím jsem byla nedávno na vyšetření, které by mělo potvrdit či vyvrátit podezření na Aspergerův syndrom. Výsledky zatím nemáme. Matěj je hodně citlivý a plačtivý, za všechno, co se nepovede, se cítí zodpovědný, i když za to třeba vůbec nemůže. Nerozumí tomu, proč se některé věci dějí tak, jak se dějí, a mé vysvětlení nechápe. V letošním školním roce měl nastoupit do 1. třídy, ale naštěstí dostal odklad. Vůbec si neumím představit, jak by fungoval s ostatními dětmi. Má také potíže se stravou. Dostat do něj trošku jakéhokoliv jídla chce velkou trpělivost a notnou dávku umění. Někdy je to s ním zkrátka opravdu těžké.

A proč vám tohle všechno vlastně vyprávím? Kluci se loni zúčastnili letního integračního tábora pro autistické děti a byli z toho nadšení. Proto bych byla ráda, kdyby mohli jet i letos. Celková částka za tento tábor je však pro oba kluky 13 000 korun, což si jako samoživitelka nemůžu dovolit. Proto vás chci touto cestou poprosit o pomoc.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě