Malý Karlík potřebuje speciální terapie

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

doplňkový lázeňský pobyt; dar zajišťují Sanatoria Klimkovice

Obrázek daru
Mgr. Anna  Kubeschová
Patron příběhu

Mgr. Anna Kubeschová

poradce rané péče

Komentář patrona

Naše raná péče slouží jako podpora rodin dětí s těžkým zrakovým a kombinovaným postižením, Karlík je tedy mým klientským dítětem. V současné době je vývojově opožděný a hypotonický. Chodí na hipoterapii, kterou si moc užívá, a všichni věříme, že mu pomůže k tomu, aby brzy začal chodit. Rodiče s ním také jezdí na kliniku čínské medicíny a navštěvují rehabilitační zařízení, která nejsou hrazena zdravotní pojišťovnou. Karlík ještě nechodí a je pro něj důležité jak cvičení, tak celkový rozvoj. Ten mu nabízí speciální doplňkový program v Sanatoriích Klimkovice. Karlík se při cvičení rozčiluje a hodně pláče, ale při tomto programu se využívá mnoho speciálních pomůcek a místností, což je pro Karlíka z nějakého důvodu snesitelnější. Mají tam také místnost Snoezelen (speciální místnost určená k poskytnutí pozitivně naladěného prostředí), která mu už dříve pomohla v jeho rozkoukávání se kolem sebe. Zraková stimulace je při jeho diagnóze denní záležitostí a s pomocí ergoterapeutek se mu určitě podaří posunout se zas o kousek dál.

Společně jsme vybrali
celou částku 13,648 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Příběh, jak ho napsal osud

Jsou to tři roky, co se nám narodil náš druhý syn Karlík. Po vyvolaném porodu vše vypadalo, že si budeme dál žít svou rodinnou pohádku. Druhý den ale začal mít Karlík křeče nejasného původu a skončil na oddělení JIP. Najednou můj drobeček ležel zavřený v krabici plné hadiček, nadopovaný léky, a viděla jsem jen občasné záškuby v jeho tvářičce. V první polovině dne ho chováte, kojíte, mazlíte se s ním a v druhé vidíte, jak bojuje o každý nádech.

Když se Karlík po třech měsících začal probouzet z vysokých dávek léků, zjistili jsme, že nedokáže navázat oční kontakt. Později mu diagnostikovali nedovyvinuté oční nervy. Věděla jsem, že jakýkoliv oční handicap zvládneme a naučíme Karlíka žít plnohodnotný život. Po prvních narozeninách se však u něj objevily občasné ranní křečové stavy. Po několika přivolaných sanitkách, probdělých nocích doma i v nemocnicích, jsme se o půl roku později dozvěděli, že Karlíkovi v mozku nefunguje hypofýza tak, jak by měla. Jeho tělíčko neumí na některé situace adekvátně reagovat, a proto se mohou objevovat křečové záchvaty. Naštěstí se vše dalo podchytit léky a stravovacím režimem.

Dnes hlídáme hladinu cukru v krvi, pravidelný přísun jídla a podáváme několik léků. Naučili jsme se mu každý den píchnout injekci, cvičit zrakovou stimulaci a samozřejmě, jak už to u opožděných dětí bývá, rehabilitovat. Za pomocí léků, bylinek, akupunktury a lázeňských pobytů se snažíme dohnat všechno, co Karlík kvůli zdravotním komplikacím zameškal. Karlík se bohužel zatím sám nenají, není schopen říct nebo naznačit, co by chtěl, protože nemluví, i když po posledních lázních se po nás snaží opakovat.

Bydlíme v rodinném domě na malém městě a veškeré aktivity, které s naším synem pro jeho rozvoj děláme, jsou výraznou položkou v našem rozpočtu. Jako rodič si pak rozmyslíte, jestli si koupíte něco nového na sebe nebo zajdete na společnou večeři. V současné době pracuje v naší rodině jen manžel, já se věnuji péči o Karlíka.

Hodně peněz polykají lázeňské pobyty, které jsou však pro Karlíka nezbytné. Po posledním takovém pobytu se krásně rozlezl a ve 3 letech se konečně sám pohybuje po bytě. V lázních nám nyní nabídli možnost rozšířit klasickou rehabilitaci o neurorehabilitační program Reha Motion, který více podporuje rozvoj smyslů. Tím, že je jeho zrak značně znevýhodněn, je pro něj důležité podporovat ostatní smysly, zároveň ale nenechat oči zahálet. Bohužel ale není v našich možnostech mu tento doplňkový program uhradit. Proto jsme se rozhodli požádat o pomoc Patrona dětí.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě