Marušce na letní tábor

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

letní tábor STROJ ČASU, který zajišťuje OS Rokršti Cheb ve spolupráci s DDM Sova Cheb

Obrázek daru
Stanislava Danielová
Patron příběhu

Stanislava Danielová

sociální pracovnice, KOTEC o.p.s.

Komentář patrona

Marušku a její sestru Janičku znám od roku 2016, kdy jsem s rodinou začala spolupracovat. Jsou to velmi chytrá a šikovná děvčata. Dokáží se postarat nejen o sebe, ale také o domácnost. Jejich maminka je v plném invalidním důchodu a má zdravotní problémy, které jí komplikují zvládání běžných denních úkonů. Jejich otec s nimi nežije, nyní je v nápravném zařízení z důvodu neplacení výživného. Maruška by moc chtěla jet na letní tábor. Jelikož je ale maminka samoživitelka na dávkách hmotné nouze, nemůže ho Marušce dopřát.

Společně jsme vybrali
celou částku 4,650 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Aby si Maruška mohla užít více zábavy a na chvilku vypustit z hlavy všechny starosti

Jmenuji se Marie a je mi 49 let. Mám dvě dcery, Marušku (13) a Janičku (15). Mladší Maruška by ráda jela na letní tábor, v rodinném rozpočtu nám však na jeho zaplacení nezbývají peníze. A tohle je náš příběh.

Pocházím z rodiny, která nikdy příliš nefungovala. Proto jsem od svých deseti let vyrůstala v dětském domově. V roce 1991 jsem se provdala, ale neměli jsme děti. Když jsem se o sedm let později rozváděla, zjistila jsem, že přede mnou manžel celá ta léta tajil, že je neplodný. Přitom věděl, jak moc bych si přála děti.

Do roku 2001 jsem pracovala v bezpečnostní agentuře, ale začátkem léta jsem musela ze zdravotních důvodů skončit. Půl roku jsem potom strávila po nemocnicích. Tam jsem se seznámila s mužem, který tak trochu vyplňoval moji prázdnotu. Když jsem otěhotněla, stala se ze mě ta nejšťastnější žena pod sluncem. V roce 2002 se mi narodila Janička a o dva roky později Maruška.

Po nějakém čase jsem však svého muže musela opustit. Po prodělaném pracovním úrazu totiž začal pít a gambleřit, zvyšovala se u něj agresivita. Protože jsem měla o děvčata strach, utekla jsem do azylového domu pro matky s dětmi. Po dvou měsících v azylovém domě jsem nám našla malý byt 1+1 bez koupelny, pro nás za příznivou cenu. Bytná ale byla velmi nepříjemná a holky se tam necítily dobře.

Později jsem sehnala byt 3+kk, kde žijeme dodnes. Bytná je hodná a tolerantní dáma, ale protože je to novostavba, navýšil se nám i nájem. Žijeme však skromně. Nábytek a celé vybavení bytu máme z bazaru a od přátel. Náš byt je vybaven více účelově než vkusně, ale nám to nevadí.

Finančně na tom nejsme nejlépe. Otec holek nám nikdy nepřispíval, sedm let se schovával a nyní je ve vězení za neplacení výživného. Zatím jsme od něj neviděly ani korunu. O svoje dcery nejeví vůbec zájem. Já pobírám pouze invalidní důchod 3. stupně.

Mám vleklé zdravotní potíže, ale největším problémem jsou ruce, konkrétně ramena. Levé mám úplně nehybné. Pravé rameno už má hybnosti jen 30%. Jsem také agorafobik (úzkost z míst nebo situací, z nichž lze jen obtížně uniknout), takže ke mně nikdo kromě organizace KOTEC a jednoho kamaráda nechodí. Sama také nevycházím z bytu. Pokud už musím jít ven, potřebuji doprovod. Chodím však jen k lékaři, výjimečně na nákup.

Se svými holkami se snažím hodně pracovat a učím se s nimi. Mladší dcera Maruška je navzdory tomu, že trpí ADHD, dyslexií a dysgrafií velmi šikovná. Navštěvuje 6. třídu a má průměr 1,3. Je nadaná v matematice, fyzice a IT. Dokonce v rámci školy zvítězila v přírodovědecké olympiádě a v matematické olympiádě získala 2. místo. Jednou by ráda šla studovat ekonomii. Chodí také do sboru a prý je skvělá. Já bohužel kvůli své agarofobii nejsem schopná jít na její vystoupení.

Teď bych si pro ni moc přála, aby mohla jet na tábor. Aby měla možnost strávit čas se svými vrstevníky a třeba potkala i nové kamarády. A byla by to také odměna za to, jak je šikovná, jak moc se snaží mít dobré známky a dělat mi radost.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě