Mechanický a elektrický vozík pro Vikiho

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

skládací mechanický vozík a skládací elektrický vozík; dar zajišťuje Medicco s.r.o.

Obrázek daru
Jana  Lavičková
Patron příběhu

Jana Lavičková

rodinná přítelkyně

Komentář patrona

S Viktorem a jeho rodinou se znám díky svojí dceři Zuzance, která trpí podobným postižením jako Viki. Naše rodiny navíc bydlí kousek od sebe, takže se vídáme opravdu často. Viky je velmi šikovný a chytrý kluk, který se se svým fyzickým postižením pere jako lev. Vím, že teď potřebuje nové vozíky, které zkvalitní a zároveň výrazně zjednoduší jeho život, rodina na ně však nemá dostatek peněz. Bohužel, sama je finančně podpořit nemohu, naštěstí jim mohu pomoci jako patronka jejich příběhu.

Společně jsme vybrali
celou částku 176,488 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Příběh tělesně postiženého Vikiho, který i přes nepřízeň osudu neztrácí životní optimismus

Náš veselý Viki se narodil ve 30. týdnu společně se svým bráškou. I když na svět přišli dřív, dokázali sami dýchat, hezky se vyvíjeli a lékaři nás ujistili, že jsou v pořádku. Měsíc po jejich narození však podstoupili kontrolní ultrazvuk mozku, který všechno změnil.

Z výsledků našeho Vikiho bylo patrné odumření mozkových buněk, v důsledku kterého byla našemu synovi diagnostikována dětská mozková obrna ve formě spastické kvadruparézy. Jedná se o nejtěžší formu dětské mozkové obrny, při které jsou postiženy všechny 4 končetiny. V momentě, kdy jsme se to dozvěděli, se náš život ještě více změnil, začal také boj s časem.

Dnes, po letech dřiny a nespočtu návštěv lékařů, je z Vikiho sedmnáctiletý, mentálně zdravý, chytrý a usměvavý kluk, který je však uvězněný ve vlastním těle. Pohybově je na úrovni tříměsíčního dítěte a bez kompenzačních pomůcek a celodenní péče není schopen téměř žádné samostatné činnosti. Pohybuje se především na elektrickém vozíku, který umí řídit. Díky speciálním pomůckám také ovládá počítač. V současné době studuje na střední škole při Jedličkově ústavu, kde je nesmírně spokojený a šťastný. Konečně je totiž rovnocennou součástí třídního kolektivu. Hodně ho baví angličtina a volný čas rád tráví v bazénu. Před nedávnem také začal s posilováním v Centru zdravotně postižených v Českých Budějovicích a díky úžasnému trenérovi má za sebou účast v 1. kole Poháru ČR v benchpressu handicapovaných sportovců.

Ráda bych na tomto místě řekla, že se Vikiho stav zlepšuje, bohužel tomu tak ale není. Jak čas plyne a Viki roste, spasticita jeho tělo čím dál více poškozuje. Každý den bojujeme za pohyblivost jeho kloubů, snažíme se oddálit skoliózu a vyhýbat se křečím. Nejtěžším úkolem je však zachovat u Vikiho jeho optimistického ducha a víru v budoucnost.

My, rodiče, řešíme hlavně praktické problémy, které nám ztrpčují život. Zdraví lidé potřebují na různé aktivity různé boty, my potřebujeme různé vozíky. Vlastníme elektrický exteriérový vozík, který Viky používá ve škole a na internátu. Chybí nám však mechanický skládací vozík, který by nám usnadnil cestování hromadnou dopravou a tím zlevnil cestování. Vikiho si totiž na víkendy vozíme domů autem, protože do MHD a vlaku se s velkým vozíkem nedostaneme. Doprava autem nás však měsíčně vyjde zhruba na 8 000 korun. Viki by tento vozík využil i v týdnu, a to zejména při návštěvách kulturních akcí nebo památek, kam je mu někdy se 150 kg těžkým elektrickým vozíkem odepřen přístup. Už dvakrát jsme žádali zdravotní pojišťovnu o úhradu nebo alespoň příspěvek, pokaždé však náš požadavek zamítli. Pro Vikiho bychom si také přáli skládací elektrický vozík, který je lehký a přitom stabilní, zároveň se dá po vyjmutí baterie snadno složit do auta. Viki by se s ním také snadněji pohyboval v interiérech.

Pořízení dvou vozíků, které dohromady přijdou na více než 170 000 korun, si ale nemůžeme dovolit. Proto moc prosíme o pomoc a příspěvek vás.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě