Místo plné klidu pro neklidného Ondráška

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

polohovací, rehabilitační a relaxační pomůcku, tzv. slunečnici; dar zajišťuje MAXIM-ZDR, z.ú.

Obrázek daru
Mgr. Pavla Skalová
Patron příběhu

Mgr. Pavla Skalová

poradkyně rané péče

Komentář patrona

S Ondráškem a jeho rodiči jsem se potkala jako poradkyně rané péče. Vzhledem k tomu, že raná péče probíhá terénní formou, potkáváme se na pravidelných konzultacích přímo v Ondráškově rodině. Ondráška vidím vyrůstat od doby, kdy byl malým batolátkem. Dnes je z něj už velký předškolák. Ondrášek je veselý a pozitivní kluk, bohužel jeho mentální vývoj je oproti ostatním dětem velmi opožděný. V důsledku této skutečnosti zatím nepovídá, potřebuje pomoci se všemi běžnými činnostmi jako je jídlo, oblékání, hygiena apod. Ondrášek si bohužel nevydrží dlouho hrát a většinu času pobíhá z místa na místo, což je vyčerpávající nejen pro něj, ale i pro jeho rodiče. V současné době dochází druhým rokem do přípravného ročníku speciální školy. A právě zde rodiče našli inspiraci v pomůcce, které říkají „slunečnice“. Ondrášek si na ni hodně zvykl a rodiče by mu ji rádi pořídili domů. „Slunečnice“ je jediným místem, kde se Ondrášek dokáže dobře zrelaxovat a tím nabrat síly k dalšímu objevování světa – kvůli svému postižení totiž nepozná, kdy je unavený a neumí zvolnit. Ve „slunečnici“ se ale přirozeně uklidní.

Společně jsme vybrali
celou částku 8,200 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Pětiletý Ondrášek neumí odpočívat - speciální polohovací pomůcka ale dokáže zklidnit jeho neklidné tělo i mysl

Náš malý Ondrášek se narodil předčasně. Na svět si s sebou přinesl hypotonii (svalovou ochablost), kvůli které byl jako hadrová panenka. Postupně se přidala ještě dětská mozková obrna a mentální retardace.

Nejprve to byl pro nás velký šok. Poté se dostavil pocit zoufalství, kdy jsme se ptali sami sebe, proč se to všechno jenom děje. Nakonec jsme se s danou situací smířili a rozhodli se, že pro našeho chlapečka, kterého milujeme, uděláme všechno na světě.

Ondrášek má dnes 5 let, mentálně je však na úrovni patnáctiměsíčního dítěte. Nosí plenky, nemluví, sám se nenají, neřekne si, že něco potřebuje. Ondrášek je ale hodně houževnatý a navzdory svým ochablým svalům se naučil chodit. Od té doby ho nic nezastaví, neustále chodí sem a tam a to i tehdy, když je unavený.

Kvůli svému postižení si však neuvědomuje, kdy je na pokraji svých sil, a tak musím zakročit já nebo jeho tatínek a donutit ho si lehnout a odpočívat. K tomuto účelu skvěle slouží speciální relaxační a rehabilitační slunečnice, kterou mají v Ondráškově školce. Můj chlapeček se v ní krásně stočí a zklidní se. Moc by se nám tato pomůcka hodila i domů, protože v domácím prostředí se zatím spíš jedná o krocení divé zvěře než o uklidňování unaveného synka. Ondráška totiž dávám do postýlky, jinde se odmítá třeba jen posadit.

Náklady na Ondráškovu péči i léčbu jsou pro nás opravdu velké. Nákup této pomůcky je tak momentálně mimo naše finanční možnosti. Proto prosíme o příspěvek prostřednictvím Patrona dětí.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě