Na invalidní vozík pro Kryštůfka

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

mechanický invalidní vozík

Obrázek daru
Mgr. Milena Lisková Turková
Patron příběhu

Mgr. Milena Lisková Turková

Ředitelka MŠ a ZŠ speciální NONA, o.p.s.

Komentář patrona

Rodinu Kryštůfka znám již 18 let. Tehdy jeho bráška začal chodit do ZŠ ve Žďárkách, kde jsem v té době učila. Naše cesty se opět potkaly v roce 2014, kdy rodiče přišli s Kryštůfkem k zápisu do naší speciální školy. Kryštof má velké štěstí. Žije v úplné rodině, milován nejen rodiči ale i prarodiči.

Společně jsme vybrali
celou částku 11,925 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Na nový vozík, který Kryštofovi usnadní pohyb

Jmenuji se Pavlína a jsem maminkou sedmiletého Kryštofa. Kryštof byl velice očekávané dítě. Narodil se nám po 10 letech od narození prvorozeného syna Jakuba. Jak se časem ukázalo, právě porod byl pro Kryštofa osudnou záležitostí. Těžká porodní asfyxie (nedostatek kyslíku) zapříčinila, že se u něj hned devátý den po narození objevily epileptické záchvaty. Bohužel epilepsie nezůstala jediným problémem, který nás a hlavně Kryštůfka začal trápit.

Postupem času se ve vývoji začaly objevovat určité odchylky. Čím byl starší, tím se propast mezi jím a jeho vrstevníky prohlubovala. Krátce po narození se Kryštof dostal do péče lékařů dětského neurologického oddělení v Thomayerově nemocnici v Praze–Krči, kteří neustále pátrali po příčině jeho problémů. Absolvoval mnoho vyšetření, některá i opakovaně. Nakonec došli lékaři k závěru. Dozvěděli jsme se nepříjemnou a bolestivou skutečnost, kterou jsme si do té doby nechtěli připustit.

Máme syna s těžkým kombinovaným postižením. V současné době zní jeho diagnóza: těžká mentální retardace, centrální hypotonie s mozečkovým syndromem, sekundární farmakorezistentní epilepsie (nereaguje na léčbu léky), etiologicky nejspíše v souvislosti se závažnými perinatálními riziky.

V praxi to znamená, že Kryštůfek nechodí, pohybuje se pouze lezením. Jeho psychomotorický vývoj je velice opožděný – nyní je zhruba na úrovni devítiměsíčního dítěte (při váze 26 kg a výšce 115 cm). Nemluví, sám se nenají, nenapije, neoblékne, je trvale na plenách a bohužel má denně epileptické záchvaty, které se objevují ve dne i v noci. Tento stav vyžaduje čtyřiadvacetihodinovou péči.

Zhruba od čtyř měsíců věku pravidelně rehabilitujeme – cvičíme Vojtovu metodu, Bobatovu metodu, vývojové cviky. Spolupracovali jsme se Střediskem rané péče v Hradci Králové. Bohužel je to ale běh na dlouhou trať a výsledky přicházejí velmi pomalu a sporadicky. I přes všechny překážky, které osud Kryštofovi staví do cesty, je to naše usměvavé sluníčko, které rozdává úsměvy a optimismus všem kolem sebe. Na nás je, abychom mu jeho složitý život co nejvíce usnadnili.

Již třetím rokem navštěvuje speciální školu NONA, o.p.s. v Hronově, kde je s podobně postiženými dětmi v rehabilitační třídě. A protože je velmi společenský, moc se mu mezi dětmi líbí.

Ke svému životu potřebuje spoustu speciálních a kompenzačních pomůcek, které mu pořizujeme v závislosti na věku a nových potřebách. Jedna z nejdůležitějších pomůcek je mechanický invalidní vozík, který je naprostou nutností a využíváme ho denně. Vozík, který používáme doposud, už bohužel nevyhovuje ani svou velikostí ani svými vlastnostmi.

Od nového vozíku nás nyní dělí částka 11 925 Kč. Proto se s prosbou o pomoc obracím na vás a pevně věřím, že díky vašemu dobrému srdci bude mít Kryštof šanci na lepší a kvalitnější život.

Vždy jsem obdivovala maminky, které postihlo neštěstí v podobě nemocného dítka, s jakým odhodláním se praly o místo na slunci pro svoji ratolest. Dnes se stejným způsobem peru já.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě