Na Kubíkovu jistější chůzi

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

rehabilitační stůl s židlí VARE MOBIL mini, balanční Taktil kotouče, cvičební gumu na posilování zad Powerband pink a truhlářské práce na vytvoření zábradlí a madel.

Obrázek daru
Mgr. Veronika  Strenková
Patron příběhu

Mgr. Veronika Strenková

poradkyně rané péče, Diakonie ČCE

Komentář patrona

Návojovi jsou rodina, se kterou profesně spolupracuji nejdéle. Nejdříve požádali o službu rané péče se svou nemocnou dcerou Justýnkou. Když se pak i u jejich o 4 roky mladšího syna Kubíka ukázalo, že jeho motorický vývoj bohužel směřuje k diagnóze centrálního postižení, zůstali Návojovi našimi klienty i nadále.

Společně jsme vybrali
celou částku 12,256 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Aby se Kubík mohl cítit při chůzi jistěji i se spastickou diparézou.

Stejně jako jeho starší sestra Justýnka, i Kubík přišel na svět předčasně, o 2,5 měsíce dříve. U obou to znamenalo komplikace, které se vyvinuly v postižení, u Justýnky o dost vážnější. Kubíkův vývoj byl alespoň zpočátku mnohem radostnější, dokonce si před odchodem z porodnice navykl na kojení. Jeho mentální i fyzický vývoj byl celkem v normálu, ale zkoušet sám chodit začal až po 1,5 roce života. Chůze byla nejistá a vedená přes špičky. Potom dostal neštovice a jeho vývoj šel hodně zpátky. Když začal znovu chodit, jeho chůze opět znějistěla. Po různých vyšetřeních mu byla diagnostikována spastická diparéza.

Ta se projevuje zvýšeným svalovým napětím na dolních končetinách. V důsledku toho pak přináší ztíženou chůzi pouze po špičkách (postižený nemůže došlápnout na celé chodidlo nebo chodí s nohama pokrčenýma v kolenou a kyčlích), při těžších formách i další velmi nepříjemné komplikace. Starosti s oběma dětmi (intenzivní rehabilitaci s dojížděním do Prahy, potíže s krmením, spánkem) zvládali rodiče vždy obdivuhodně.

Od následujícího roku trávila maminka s oběma sourozenci pravidelně 4 měsíce v lázních. To pokaždé Kubíkovi hodně pomohlo a jeho stav se zlepšil. Jenže to bylo zlepšení krátkodobé – špatně vedeným krokem přes špičky se za pár měsíců dostal do spastického postavení, už se nedokázal postavit zcela na patu. V prosinci 2016 se rodiče rozhodli pro operaci Kubových obou nohou. Ta proběhla v Brně u pana Dr. Poula. Po 6 týdnech, kdy měl Kubík nohy v sádře, s ním odjela maminka na 6 týdnů do lázní, kde se Kubík začal znovu učit chodit.

V současné době chodí do školky s asistentkou, která ho vodí za ruku po místnosti a na procházky jezdí v kočárku. Jeho chůze je pěkná, ale nejistá a pomalá. Doma se pohybuje pomalu sám. Na delší vzdálenosti ale oba sourozence vozí maminka na kočárku. Mentálně je Kubík, na rozdíl od sestry Justýnky, v pořádku, takže se o všechno zajímá. Hodně mu pomáhá jeho starší bratr Kryštof (12,5 let).

Současným problémem rodičů je nedokončená rekonstrukce starého domu, kde s dětmi bydlí. Kluci Kryštof s Kubíkem budou mít pokoj v patře. Rodiče by tak moc uvítali pomoc s financováním. Předně schází dodělat zábradlí a madla, aby Kubík nespadl, protože jeho chůze je dost nestabilní. Kubík bude také potřebovat nějaké balanční pomůcky, aby se naučil přenášet rovnováhu, protože po dobu 5 let chodil úplně jinak. A velmi by mu pomohl i speciální polohovací stůl a židle.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě