Na motomed pro nemocného Garika

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

Zánovní Motomed Viva 1, sofistikovaný rehabilitační pohybový léčebný přístroj

Obrázek daru
PhDr. Tomáš Laz
Patron příběhu

PhDr. Tomáš Laz

Vedoucí sociálního odboru Hustopeče

Komentář patrona

Společně jsme vybrali
celou částku 21,000 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Na rehabilitaci Garikova částečně ochrnutého tělíčka

Náš čtyřletý syn Garik se narodil v roce 2013 v řádném termínu císařským řezem, bohužel ale přidušený, takže strávil tři dny v inkubátoru. Jeho zdravotní stav se začal zlepšovat a po 14 dnech jsme byli propuštěni z porodnice jako zdraví. Do jeho půl roku jsme nepozorovali žádné problémy, snad jen to, že byl Garik dost plačtivé miminko. V sedmém měsíci věku se ale překulil pouze na jednu stranu a měl ohnutou ručičku. Tehdy jsme začali s rehabilitací. Jak později potvrdilo i vyšetření magnetickou rezonancí, došlo u něj pravděpodobně již v posledním měsíci těhotenství k nedokrvení mozku. Diagnóza zněla jasně – dětská mozková obrna s pravostrannou hemiparézou, tedy částečným ochrnutím pravé poloviny těla.

Na doporučení neurologa jsme začali cvičit Vojtovu metodu. Jednou týdně jezdíme na rehabilitaci, kde cvičíme pod odborným dohledem. Každý den stojí Garik půl hodiny ve vertikalizačním stojanu. Téměř nehybnou pravou ruku se nám podařilo rozcvičit, takže ji teď Garik používá při hraní jako pomocnou. Levá ruka je pro něj ale stále dominantní, nají se s ní sám lžičkou a podává si s ní věci. Zvládá i vzít do ruky hrnek a napít se. Nedokáže ale sám bez opory sedět, v sedačce sjíždí k pravé straně. Na zemi klečí na kolínkách, po nich se i přemisťuje. Je schopen vstát a popocházet například kolem stolu, s chůzí má ale problémy. Od listopadu minulého roku zkouší chůzi za pomoci chodítka. Po aplikaci botulotoxinu se jeho chůze zlepšila a on došlápl na celé chodidlo, bohužel zlepšení trvalo jen měsíc a nyní opět našlapuje jen na špičku. Nožičku nezvládne sám natáhnout. Aby nedošlo ke zkracování šlach, několikrát denně nožku protahujeme a masírujeme. Překážkou v lepší chůzi je zřejmě i fakt, že má pravou nohu o 1,5 cm kratší než levou. Díky tomu, že je Garik mentálně v pořádku, hodně se sám snaží osvojovat si různé dovednosti. Nic ho neodradí. Sám si např. oblékne levou rukou levou nohavici atp. Má smysl pro humor, kterým pomáhá celé rodině.

V loňském roce jsme s Garikem absolvovali lázeňský pobyt v Klimkovicích, který mu znatelně pomohl, letos tedy pojedeme znova. V lázních měl Garik možnost vyzkoušet jízdu na motomedu, což je motorem poháněný léčebný pohybový přístroj podobný klasickému rotopedu. Na rozdíl od něj ale mimo jiné monitoruje, jakou intenzitou je dítě schopno zabrat nohama do pedálů. Moc rádi bychom Garikovi tuhle pro něj velmi nápomocnou pomůcku pořídili. Díky ní by mohl procvičovat obě nožky v domácím prostředí a také je připravit na jízdu na kole, kterou pro malou sílu v pravé noze zatím nezvládá. Moc předem děkujeme za pomoc.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě