Na osobního asistenta pro Matýska

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

osobního asistenta na ozdravný pobyt v Bulharsku

Obrázek daru
Pavla Krupová, DiS.
Patron příběhu

Pavla Krupová, DiS.

terénní pracovnice Oblastní charity Most

Komentář patrona

S rodinou v rámci naší služby pracujeme od roku 2017. S maminkou nyní spolupracujeme na vyčíslení různých dotací, aby mohla společně s Matýskem odcestovat na ozdravný pobyt do Bulharska. Rovněž jsem se rozhodla jim pomoci sehnat finanční prostředky na osobního asistenta, který by je do Bulharska doprovodil. Maminka i její Matýsek si pomoc zaslouží.

Společně jsme vybrali
celou částku 12,600 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Příběh, jak ho napsal osud

Matýsek (8 let) byl zvláštní děťátko už od narození. Nejprve jen hodně plakal. Později jsem ale zpozorovala, že si vypěstoval zvláštní návyky – pořád chtěl chodit stále stejnou cestou, jedl jen pár jídel. Dnes například sní jen jeden typ jablka a jeden druh jogurtu.

Matýsek nesnáší jakékoli změny. Každý den má svůj řád, který se nesmí narušit. Nejprve se tedy ráno snídá, až potom se obléká. Nesnese, aby se pořadí těchto činností měnilo. Kdykoli odcházíme z bytu, musím ho na to dlouho připravovat. Nemá rád hlasité zvuky, rozruší ho i hudba hrající v nákupních centrech a na dětských akcích, bojí se zvuků přijíždějícího vlaku. Má abnormálně vyvinutý čich a často si stěžuje, že cítí puch, který ale já necítím. Na ulici ho musím pořád držet za ruku, protože i když ho učím, že se před silnicí musí zastavit a rozhlédnout, nejsem si jistá, zda by to opravdu udělal. Matýsek navíc nedokáže navázat oční kontakt, neumí komunikovat s dětmi. Je schopen zopakovat jednu větu třeba stokrát. Ze všech těchto důvodů nechodíme nikam na návštěvy. I když už umím hodně věcí předvídat, občas má Matýsek záchvat vzteku a pláče, jehož příčině vůbec nerozumím.

Můj synek má diagnostikovanou poruchu autistického spektra (atypický autismus) a ADHD. K tomu se přidružila porucha pozornosti, vývojová vada artikulace a motorických funkcí, vývojová porucha řeči. Je toho hodně a je to náročné. Občas se ale přijde na chvilku pomazlit, někdy se mi na pár vteřin podívá do očí a řekne, že mě miluje. A já v tu chvíli vím, že veškerá únava, starosti a bolesti za tuhle krátkou chvilku absolutního štěstí stojí. S Matýskem však žijeme ve velké bublině, kde jsme izolovaní od okolního světa, který nechápe jeho jinakost. Přitom bychom se od něj v mnohém mohli učit.

Matýsek nyní navštěvuje speciální školu pro autistické děti a je tam moc spokojený. I přes všechna závažná a těžká postižení má ve škole samé jedničky. Miluje matematiku, ale začíná i hezky číst. Rád hraje šachy, které se naučil úplně sám, skládá puzzle a miluje lego. Často spolu hrajeme logické hry, ovládá ale i složité karetní hry. Matýsek je také velký sportovec. Chodíme plavat a na lezeckou stěnu. Je to velmi aktivní a neunavitelné dítě.

Péče o Matýska je náročná a náklady na jeho výchovu a léčbu jsou velké. Ráda bych proto teď požádala o příspěvek na osobního asistenta, který by s námi vyrazil na ozdravný pobyt do Bulharska. Matýsek potřebuje 24 hodinovou péči a já bych byla moc vděčná, kdyby mi s ním v zahraničí mohl někdo pomoci. Bohužel na osobního asistenta není v našem rodinné rozpočtu dostatek peněz.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě