Na rozvoj Františkova slabého zraku

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

tablet se speciálními aplikacemi pro zrakově postižené Apple iPad; dar zajistí Internet Mall, a.s.

Obrázek daru
Mgr. Lucie  Bartusková
Patron příběhu

Mgr. Lucie Bartusková

poradkyně rané péče, instruktorka stimulace zraku

Komentář patrona

Františka znám od jeho půl roku, kdy jsem do rodiny začala dojíždět jako poradkyně rané péče. František se narodil ve 25. týdnu těhotenství a od svého brzkého startu do života se, mimo jiné zdravotní komplikace, potýká s velkým deficitem v oblasti zrakového vnímání. V důsledku nízké porodní váhy má nedostatečně vyvinutou sítnici. Rodiče Františka jsou velmi aktivní, mimo pravidelné cvičení a odborná vyšetření dojíždějí na konzultace ke zrakové terapeutce. Doma s Fanym aktivně pracují se zapůjčenými pomůckami z našeho centra. Rodiče si na doporučení zrakové terapeutky zapůjčili iPad a využívali jeho aplikace na podporu sledování v různých směrech a přenos pozornosti. František s ním dělá pokroky. Pokud by měl svůj vlastní, mohl by pokračovat ve cvičení zraku, a také zkoušet podporovat spolupráci očí a rukou a celkový rozvoj smyslového vnímání.

Společně jsme vybrali
celou částku 14,103 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh svého maličkého bojovníka Františka se silnou zrakovou vadou

Františkův příběh začal trochu dříve, než měl, když ve 25. týdnu těhotenství musel přijít na svět. František i já jsme byli v ohrožení života z důvodu preeklampsie. Start do života byl velmi těžký a Frantík musel neustále čelit různým zdravotním překážkám. První přišla hned druhý den jeho života, kdy František nezvládl se svou nízkou porodní vahou 740 g dýchat. Byl připojen na umělou plicní ventilaci, kterou lékaři několikrát zkoušeli odpojit, ale úspěšně se to zdařilo až ve dvou měsících. Následovaly potíže s odtokem mozkomíšního moku a Františkovi byl diagnostikován 4komorový hydrocefalus. Vzhledem k předčasnému narození a nízké porodní váze má Frantík retinopatii (nedostatečně vyvinutou sítnici) obou očí. Prodělal už 3 operace očí, a dnes už víme, že na pravé očíčko vidí velmi málo, na levém má 9 dioptrií.

To vše se podepisuje na jeho vývoji a motorice. Několikrát týdně rehabilitujeme, také nás čeká pobyt v lázních. František je moc hodné miminko, všechna vyšetření a píchání snáší více než trpělivě. Spolupracujeme s ranou péčí a jezdíme na zrakové terapie. Tam nám představili iPad s aplikacemi pro děti se zrakovým postižením. František trénuje zrak a krásně reaguje na příjemné zvuky z aplikace.

Péče o Frantíka je samozřejmě úplně jiná, než o zdravé a donošené miminko. Věnujeme jeho rozvoji hodně času a také finančních prostředků, na všechno ale nedosáhneme. Pořízení tabletu by Františkovi moc pomohlo a nám ulevilo s napjatým rozpočtem.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě