společně za
lepší dětství

Otevřít menu Zavřít menu

Osobní asistence pro autistu Mirečka

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

osobní asistenci; dar zajišťuje Auxilium o.p.s.

Obrázek daru
Mgr. Eva  Majštiníková
Patron příběhu

Mgr. Eva Majštiníková

terénní sociální pracovnice

Komentář patrona

Jsem sociální pracovnicí Terénní asistenční služby pro rodiny s dětmi. Do rodiny pravidelně docházím od září 2017. Protože Mirečkova maminka dříve krátce pracovala s dětmi s poruchou autistického spektra, rozhodla se vyhledat odbornou pomoc v momentě, kdy si uvědomila, že se Mireček změnil. Po několika různých odborných vyšetřeních jí lékaři potvrdili, že Mireček trpí poruchou autistického spektra spojenou s hyperaktivitou. Na první pohled na Mirečkovi nepoznáte skoro nic. Když se ale zadíváte pozorněji, všimnete si některých divných projevů chování – neustálé přecházení sem a tam, dívání se na věci skrz ruce v podivném úhlu, houpavé projevy ve stoje. Mireček také nemá rád změny. Reaguje na ně agresivním chováním, hází věcmi, bije do nábytku. Před odchodem z domu je mu vždy prostřednictvím VOKS karet a fotografií ukázáno, kam a za kým se jde. Vzhledem k nepříznivé finanční situaci rodiny si matka nemůže dovolit Mirečkovi zaplatit na dalšího půl roku osobního asistenta, který ho ve vývoji posouvá dál. Protože se matka snaží syna všemožně rozvíjet a ví, jak důležitá je role asistenta v Mirečkově životě, rozhodla se požádat o pomoc Patrona dětí.

Společně jsme vybrali
celou částku 1,800 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Příběh, který Mirečkovi napsal sám osud

Čtyřletý Mireček bydlí se svojí maminkou a mladším bráškou v pronajatém bytě 1+1. Rodiče jsou rozvedení, takže tatínek s nimi nežije. Maminka nepracuje, protože je na rodičovské dovolené a zároveň v invalidním důchodu.

Když se Mireček narodil, byl to zdravý chlapeček. Tedy to si alespoň všichni mysleli. Do svých tří let krásně rostl, neměl žádné potíže. Potom se ale všechno změnilo. Mireček přestal mluvit, komunikoval pouze svými vlastními pokřiky, kterým maminka nerozuměla. Bohužel si také začal ubližovat – dřel si ruce o koberec a bouchal hlavou do zdi.

Maminka nelenila a ihned s ním běžela k lékaři. Už před tím měla tušení, co se s jejím synem děje, a lékaři jí to potvrdili. Mireček trpí poruchou autistického spektra. V běžném životě to znamená především to, že nesnáší změny. Pokud je něco jen trošku jinak, než je zvyklý, reaguje na to agresivním chováním. Dokáže ho zneklidnit i změna počasí. Mireček nemluví, ale částečně chápe, co mu maminka říká.

Mireček nemůže být nikdy sám, proto má svého osobního asistenta. Ten ho různými způsoby motivuje k úkolům, které Mirečkovi napomáhají v rozvoji. Po dobu, kdy je Mireček s asistentem, má také maminka konečně čas věnovat se mladšímu synkovi. Teď však není v jejích finančních možnostech osobního asistenta dále platit. Proto prosí Patrona dětí a jeho dárce o pomoc.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě