Osobní asistent pro Simonku

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

osobního asistenta na první pololetí 6. třídy

Obrázek daru
Mgr. Lenka Kohoutková
Patron příběhu

Mgr. Lenka Kohoutková

krizová interventka, poradenská pracovnice

Komentář patrona

Simonku, její mamku a mladší sestřičku znám z naší pacientské organizace, do které maminka vstoupila po stanovení diagnózy své dcery. Já jsem předsedkyně této organizace - spolku Rett Community. Simonka je slečna, která má Rettův syndrom, což je kombinované postižení (tělesné i mentální). Simonka je na jedné straně velmi šikovná slečna, která toho spoustu dokáže, trápí ji ale časté a silné epileptické záchvaty, růstové obtíže a také to, že je v některém ohledu velmi dětská a nesamostatná (vlivem mentálního postižení). Proto potřebuje neustálý dohled, doprovod a dopomoc. Simonky mamka je na péči o obě dcerky sama - je to ale bojovnice, která se velmi snaží vše zvládat, nejlépe bez cizí pomoci, i když je to někdy velmi těžké. Proto jsem se rozhodla nabídnout jim pomocnou ruku a doporučit jim projekt Patron dětí. Simonka půjde po prázdninách do šesté třídy, kterou rozhodně nezvládne absolvovat bez pomoci. Bohužel jí nestačí mít asistenta pedagoga, který je k dispozici více dětem ve třídě. Potřebuje mít svou osobní asistentku sama pro sebe.

Společně jsme vybrali
celou částku 36,000 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Simonka a její příběh

Dvanáctiletá Simonka trpí vzácnou mutací Rettova syndromu. To se projevuje zejména častými a silnými epileptickými záchvaty, které jí znemožňují chůzi a občas ji upoutají na invalidní vozík. Přitom vypadá jako bystrá slečna, samostatná a šikovná. Ve skutečnosti ale potřebuje neustálý dohled, pomoc a hlídání.

V současné době bydlí s mladší sestřičkou a maminkou v pronajatém bytě 1+1. Maminka poletuje mezi prací a starostí o obě slečny. V noci je neustále na pozoru, v epileptickém záchvatu by si totiž Simonka mohla ublížit. V lehkém spánku čeká na typický zvuk a hned startuje s lékem. Rodina se však navzdory potížím snaží žít běžný život. Maminka je celý den v práci, obě holky ve škole, navečer jsou spolu doma.

Simonka má v současné době vlastního asistenta, a to díky projektu Patron dětí, kterému se podařilo vybrat dostatek finančních prostředků na úhradu osobní asistence do konce školního roku. Simonka však bude asistenta potřebovat i příští školní rok, bez něj by nemohla zůstat v běžné škole. Asistent jí pomáhá s činnostmi při výuce, s hygienou i komunikací s vrstevníky. Od té doby, co se Simonkou pracuje, se její školní výsledky velmi zlepšily. Maminka ale na úhradu osobní asistence nemá dostatek peněz. Pomůžeme my?

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě