Oxymetr pro Kubíkův bezpečný spánek

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

ruční pulzní oxymetr s akumulátorem a dobíjecí stanicí; dar zajišťuje Bexamed s.r.o.

Obrázek daru
Bc. Pavlína  Ottová
Patron příběhu

Bc. Pavlína Ottová

rodinná známá

Komentář patrona

Kubík je syn mojí nejlepší kamarádky. Znám ji celý svůj život a vím s jakými těžkostmi se její syn a celá rodina dennodenně potýká. Kubík se narodil před 4 lety, žije se svými rodiči v malé garsonce kousek za Prahou. Kubův vstup do života byl velice komplikovaný a porod vyvolávaný. V 6. týdnu po narození dostal první epileptický záchvat a byla mu diagnostikována velice těžká forma epilepsie (tzv. syndrom Dravetové).

Kromě těžkých a často život ohrožujících záchvatů se toto onemocnění projevuje dalšími příznaky jako těžké mentální postižení, poruchy hybnosti, poruchy zraku, hyperaktivita a mnoho dalšího. Kuba mívá záchvaty při kterých má křeče, je v bezvědomí, promodrává a často mívá až zástavu dechu. Kvůli ztrátě vědomí mu hrozí nebezpečné pády a úrazy. Záchvaty s komplikacemi (dušnost, zástava dechu, selhání organismu) bývají častou příčinou úmrtí u takto nemocných dětí.

Velkým pomocníkem jak pro Kubovo zdraví, tak pro maminku by byl pulzní oxymetr. Oxymetr dokáže spustit alarm při jakékoliv abnormalitě tepu a sleduje okysličení krve, upozorňuje na probíhající záchvat. Maminka by tudíž nemusela Kubu v noci tak usilovně hlídat a kvalitněji se vyspat a dobít tolik potřebnou energii. Věřím, že se jim dostane pomoci.

Společně jsme vybrali
celou částku 16,950 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Klidnější noci pro Kubíka trpícího těžkým epileptickým onemocněním

Jakub se nám narodil v roce 2015. Měl těžký porod, 4 dny vyvolávaný, dokončovaný vakuumextraktorem. Při ultrazvuku lékaři objevili cysty na mozečku. V necelých 2 měsících věku dostal Kuba první epileptický záchvat. Po mnoha vyšetřeních a testech mu bylo zjištěno genetické onemocnění „syndrom Dravetové“ (nevyléčitelná, těžká forma epilepsie).

Nemoc provází epileptické záchvaty a těžké mentální postižení, od čehož se odvíjejí i další problémy a diagnózy. Kuba mívá velké záchvaty, při kterých má křeče, je v bezvědomí a často mívá až zástavu dechu. Pokud mu není bezprostředně po začátku záchvatu podán lék na zastavení záchvatu, hrozí závažný život ohrožující stav. Záchvaty jsou vyvolávány zvýšenou teplotou, jak tělesnou, tak okolní. I sebemenší viróza a tělesná teplota už lehce nad 37 °C Kubovi dělají velké potíže. V parném létě nesmí chodit ven. Spouštěčem záchvatů jsou i emoce jako je radost, rozrušení, úlek. Kuba reaguje i na změnu prostředí, nemůžeme proto jet na více dní na dovolenou.

Jakub se kvůli těžké mentální retardaci projevuje jako cca dvouleté dítě. Navíc špatně chodí, je nestabilní, rychle se unaví, z čehož může dostat záchvat a je tedy nutné ho všude vozit ve zdravotním kočárku. Má slabý svalový tonus a třes v končetinách, což mu spolu se špatnou koordinací znemožňuje, aby se sám najedl. Nezvládne ani rozkousat a polknout tužší stravu. Kubík řekne pouze pár základních slov, celodenně nosí plenky. Nesmí ani mezi děti, MHD apod. Izolace kvůli imunodeficitu bohužel způsobuje problém se začleněním a socializací.

Se syndromem Dravetové je spojen i tzv. SUDEP – náhlá, neočekávaná smrt pacienta s epilepsií. U pacientů s tímto syndromem jde cca o 15-20% případů úmrtí. Proto je nutné co nejúčinněji eliminovat záchvaty. Pokud už záchvat přijde, je nutné jej pomocí silných léků okamžitě zastavit a monitorovat životní funkce pulzním oxymetrem, který měří a hlídá tepovou frekvenci a okysličení krve, aby se v případě nutnosti co nejdříve zahájila resuscitace.

Nejvíce se obáváme nočních záchvatů, které bychom nebyli schopni zachytit. Proto by nám opravdu usnadnil život zmíněný pulzní oxymetr sledující životní funkce a noční záchvaty, které nejsou na první pohled patrné, protože se neprojevují křečí.

Tento šikovný "hlídač" zlepší kvalitu spánku Kubíkovi i mě. Hlídám ho totiž i v noci stále "jedním okem". Zdravotní pojišťovna na oxymetr bohužel nepřispívá a my si při splátkách bytu a mé celodenní péči o Kubu takový výdaj nemůžeme dovolit. Rozhodli jsme se oslovit hodné „patrony“ všech dětiček, kterým v životě štěstí příliš nepřeje.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě