Péťovi na nové kolo

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

kolo

Obrázek daru
Lenka  Jeřábková
Patron příběhu

Lenka Jeřábková

asistentka pedagoga v ZŠ speciální

Komentář patrona

Péťa je milý chlapec, který navštěvuje 5. třídu speciální základní školy. Poznali jsme se díky jeho mamince, která pro něj hledala osobní asistentku. Péťa trpí úzkostnými stavy, které se u něj projevují několikrát denně, a potřeboval někoho, kdo by mu je ve škole pomáhal mírnit. Navázali jsme spolu velmi pěkný vztah a rozumíme si i beze slov. Jeho velkou zálibou je jízda na kole, kterou se naučil sám na malém chodníčku na dvorku. Pořád dokola se odrážel nožkou, až se jednou rozjel. Jízdu na kole miluje a už se těší na jaro, až bude moci opět jezdit venku. Bohužel stávající kolo už nevyhovuje ani výškou ani stavem. Budeme moc šťastní, když se podaří vybrat na nové kolo. Péťovi tak splníme radost a zajistíme mu sportovní aktivitu, kterou velmi potřebuje.

Společně jsme vybrali
celou částku 3,187 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Aby se malý autista mohl věnovat tomu, co ho nejvíc fascinuje

Petřík je náš vymodlený chlapeček, kterého baví každá výtvarná činnost. V poslední době si také velmi oblíbil jízdu na kole. Naučil se na něm úplně sám a neustále teď jezdí po zahradě sem a tam. Jeho stávající kolo je ale v žalostném stavu a když se na něm něco pokazí, Péťu to úplně vykolejí. Péťa je totiž autista s těžkou mentální retardací a jakékoli odchylky od běžného stavu nezvládá dobře.

Náš příběh začal v roce 2006, kdy se nám narodil jako zdravé miminko. Těšili jsme se na každý nový pokrok v jeho životě. Když měl 8 měsíců, začala jsem si všímat jeho opožděných reakcí. Oproti ostatním dětem zaostával ve vývoji řeči a chůze. Trpěl nespavostí a nevěnoval nám žádný oční kontakt.

Dětská lékařka vyjádřila obavu, že Péťa nereaguje možná proto, že neslyší. Poslala nás proto na vyšetření sluchu. Naštěstí se ukázalo, že sluch má v pořádku. Následovala celá řada dalších vyšetření. Až na oddělení dětské psychiatrie jsme se dozvěděli, že Péťovo chování zapříčinil dětský autismus. Nedokáži ani slovy popsat, co jsme prožívali za muka. Nicméně jsme s manželem věděli, že uděláme všechno proto, aby bylo našemu synovi dobře a byl spokojený.

S přibývajícím věkem však byly Péťovy stavy stále těžší. Docházelo u něj k sebepoškozování a objevila se mentální porucha PICA (pojídání nejedlých věcí, jako je např. hlína, mýdlo nebo papír). Přidala se ještě těžká mentální retardace a silný hyperkynetický syndrom (Péťa je roztržitý, neposedný a neustále hrozí, že by si mohl ublížit). Zařídili jsme mu proto osobní asistenci. Mnoho let bral rovněž spoustu léků. Některé zabíraly, některé ne.

V září 2016 začal docházet do stacionáře, kde velmi pookřál. Má tam vše, co potřebuje a co ho naplňuje. V tuto chvíli jsme velmi šťastní. Od ledna 2017 chodí i do družiny. Zklidnila se také naše malá dcerka Vanesska. Je to statečná bojovnice, která ve svých 8 letech často prožívá těžké okamžiky. Z celého srdce touží hrát si se svým bratrem, povídat si s ním, podnikat společné akce, hry a výlety.

Protože jsme rádi, když se Péťa do nějaké činnosti zcela ponoří, rádi bychom mu pořídili nové kolo. Takové, které nebude mít závady a na kterém se společně budeme moci vydat i na delší výlety. Patron dětí nám pomohl už v loňském roce, kdy pro Péťu uspořádal sbírku na pracovní stůl a židli. Touto cestou bychom za to chtěli všem dárcům moc poděkovat a zároveň požádat o příspěvek na nové kolo. V našem rodinném rozpočtu na něj bohužel nezbývají peníze.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě