Péťovi na rozvoj jeho komunikačních dovedností

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

ABA terapii (1x týdně po dobu 3 měsíců); dar zajišťuje ABA Centrum

Obrázek daru
Mgr. Pavla Skalová
Patron příběhu

Mgr. Pavla Skalová

poradkyně rané péče

Komentář patrona

Péťu znám asi rok. S jeho rodinou spolupracuji jako poradkyně v rámci služby rané péče. Péťa má poruchu autistického spektra, což v praxi znamená, že má velké problémy zejména v oblasti komunikace a sociálního chování. Nedokáže tak vyjádřit svá přání ani potřeby a je pro něj těžké si hrát s ostatními dětmi, případně se zapojit do běžných denních činností. V tomto směru mu však velmi pomáhají ABA terapie, díky kterým začíná lépe rozumět svému okolí. Jednou snad bude schopen i vyjádřit, co má zrovna na srdci. Je tedy moc důležité, aby v ABA terapiích pokračoval i nadále. Protože se ale jedná o velký výdaj, rozhodla se maminka na mé doporučení požádat o příspěvek prostřednictvím Patrona dětí. Věřím, že společně dokážeme Péťovi i jeho mamince pomoci.

Společně jsme vybrali
celou částku 9,000 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh svého autistického synka, který nedokáže verbálně komunikovat

Stejně jako mnoho jiných příběhů, i ten náš začal narozením krásného a zdravého dítěte. Péťa byl naprosto dokonalý. Jak ale rostl, začali jsme si všímat jistých odlišností. V naší rodině je hodně zdravotníků, možná proto jsme ho pozorovali o to pečlivěji. Nejprve se mi zdálo, že Péťa neslyší. Vůbec na nic totiž nereagoval. V jeho dvou letech už bylo patrné, že se něco opravdu děje, takže jsem s ním hned běžela k lékaři. O rok později mu byl diagnostikován dětský autismus s ADHD. Nyní, v jeho 5 letech, se přidala vývojová dysfázie, která s sebou přinesla poruchu řeči a jemné motoriky.

S Péťou to není zrovna snadné. Má dobré i špatné dny, ale když se zrovna cítí dobře, je to veselý kluk. Péťa toho bohužel moc nenaspí, vstává třeba ve 2 hodiny v noci. Jídlo pro něj také představuje velkou výzvu. Jí totiž jen některá jídla, v létě je to například ovoce a maso, nic jiného do něj nedostanu. Co si ale moc užívá je skákání na trampolíně, houpání na houpačce a lezení po žebřinách. Společně s jeho mladší sestřičkou pak vyrážíme na výlety a do ZOO. Zvířata má Péťa totiž moc rád.

Přes veškerou moji snahu se mi zatím nedaří Péťu rozmluvit. Když má dobrý den, řekne třeba „ne“ nebo „papá“, ale víc toho nesvede. Doma spolu komunikujeme za pomocí kartiček, ale snažím se, aby se jeho komunikační schopnosti zlepšovaly. S tím mu hodně pomáhají ABA terapie v ABA Centru, kde se momentálně učí napodobovat gesta, jako je tleskání, vypláznutí jazyka apod. ABA terapie je zatím to nejlepší, co jsem pro svého syna našla. Jedna lekce však stojí 750 korun, což je pro mě jako samoživitelku opravdu hodně. Proto budu moc vděčná za pomoc s financováním těchto terapií. Díky tomu budu mít dostatek času našetřit peníze a další terapie už třeba Péťovi uhradím sama. Moc vám všem děkuji.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě