Plenky a výživové doplňky pro postiženého Filípka

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

plenky a proteinové nápoje

Obrázek daru
Simona  Stojanová
Patron příběhu

Simona Stojanová

rodinná přítelkyně

Komentář patrona

S rodinou jsem se seznámila přes našeho společného kamaráda. Rodiče mají jednoho už dospělého syna a čtrnáctiletého Filípka. Filípek se bohužel narodil postižený a s postupem času se k původním diagnózám přidalo několik dalších. Chlapec potřebuje celodenní péči. Ani na minutu ho člověk nesmí spustit z očí. Střídají se maminka, tatínek, babička, teta, bráška. Sám se neoblékne, neumyje, nenají, nenapije. Krmí ho, pije ze lžičky po malých dávkách. Zdravotní potíže má v rodině ale i tatínek. Ten je po dvou infarktech a je zařazen do transplantačního programu – čeká na nové srdce. Momentálně je tedy doma a pobírá invalidní důchod. Rád by chodil alespoň na brigády, ale nemůže. Jeho srdce totiž funguje na pouhých 30 %. Maminka chodí do zaměstnání a ještě má bokem několik brigád – je tedy živitelem rodiny. Chtěla bych jim nyní trošku ulevit a nasbírat nějaké peníze na pleny, bez kterých Filípek nemůže být. Pojišťovna jim samozřejmě nějaké proplatí s tím, že je mají na 3 měsíce. Filípkovi ale vystačí tak na měsíc a půl. Potom je musí rodina dokoupit z vlastních zdrojů. Jedno balení přitom stojí přes 400 korun. Filípek také musí užívat proteinové nápoje, protože normální stravu nemůže. Rodina na ně dostane recept od lékaře, v lékárně pak doplatí až 5 000 korun. Nemají to vůbec lehké. Proto bych byla nesmírně šťastná, kdybychom jim společně dokázali pomoci.

Společně jsme vybrali
celou částku 33,150 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh svojí rodiny, ve které se perou s mnoha nemocemi

Filípek je už od narození těžce postižený. Trápí ho růstová retardace, kvůli níž se vyvíjí mnohem pomaleji než jiné děti – pomaleji roste i přibývá na váze. Ve svých čtrnácti letech měří 132 centimetrů a váží pouhých 21 kilogramů. Lékaři se mu pokoušeli nasadit růstový hormon, ale marně. Filípek také trpí poruchou polykání a má atypické postavení hrtanu, což znamená, že by ho i zrnko rýže mohlo zadusit. V hrtanu má tak malý průchod, že mu musíme jídlo mixovat na kaši. Filípek proto jí pouze omáčky, jogurty a přesnídávky. Neumí ani kousat a pořád má strach, aby v jídle náhodou nebyl kousek, který by mu mohl ublížit. Teď se přidala ještě epilepsie a další diagnózy, které ani neumíme vyslovit. Filípek je podle lékařů výjimečný v tom, že je jediným dítětem s neurčenou celkovou diagnózou. Ještě nenašli nikoho jiného, kdo by měl stejnou kombinaci nemocí.

Filípkův život ale není jenom o nemocech. Je to šikovný a čilý kluk, který je rád mezi dětmi. Ve speciální škole, kam ho denně vozíme, má nejlepšího kamaráda Matěje a skvělou asistentku, která mu se vším pomáhá. Umí se upřímně radovat z maličkostí, což bychom se od něj měli naučit.

Filípek je kvůli svému postižení na úrovni šestiletého dítěte. Je nesamostatný, neumí se obléknout a nosí plenky. Těch spotřebujeme opravdu velké množství. Pojišťovna nám na ně sice přispívá 5 000 korun na 3 měsíce, s Filípkovou spotřebou 6 – 8 plenek denně to však vystačí na mnohem kratší dobu. Filípek také pije proteinové nápoje, které mu předepisuje lékař. Pojišťovna opět něco přispěje, dost toho ale doplácíme sami, což pro nás představuje velkou finanční zátěž. A protože už je těch výdajů opravdu hodně, chtěli bychom požádat o příspěvek právě na plenky a proteinové nápoje. Finančně by nám to strašně pomohlo.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě