Pravidelné plavání pro plaváčka Páťu

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

vstupné do bazénu

Obrázek daru
Jana  Adolfová
Patron příběhu

Jana Adolfová

rodinná přítelkyně

Komentář patrona

Páťova maminka je moje kamarádka a často si navzájem pomáháme. Osud nás svedl dohromady zhruba před 4 lety a já každý den děkuji za to, že mám v životě tak úžasnou osobu. Páťa je kluk s epilepsií a nízkofunkčním autismem, má také velké problémy s chůzí. Maminka je na jeho výchovu sama, péči o Páťu ale bere jako své životní poslání. Vždycky mě udivovalo, jak je možné, že umím s Páťou tak skvěle komunikovat. A letos jsem to konečně pochopila. Lékaři mi totiž diagnostikovali Aspergerův syndrom, což je porucha autistického spektra. To hodně vysvětluje. Jen málokdo si uvědomuje, jak těžké to autisté mají. Za sebe můžu říct, že autismus bolí – hlavně duše bolí. Lidé vám nerozumí, vy nerozumíte jim, víte, že jste jiní. A tak hledáte prostředí, kde je vám dobře, kde můžete být sami sebou. Pro Páťu je takovým prostředím voda. V ní je šťastný, spokojený a jakýkoli pohyb je pro něj snadnější. Maminka s ním proto chodí často plavat, vstupy do bazénu ale nejsou zrovna levné. Pojďme jim proto pomoci, aby spolu v plavání mohli pokračovat.

Společně jsme vybrali
celou částku 10,000 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka samoživitelka vypráví příběh svého postiženého synka

Čtrnáctiletý Páťa je velký vodomil. Vodu má nesmírně rád, proto se s ním snažím každou volnou chvilku trávit v bazénu. Pro nás oba je to čas radosti a klidu, a zároveň jde o jedinou pohybovou aktivitu, kterou Páťa zvládne.

Můj syn je totiž autista s těžkou mentální retardací, nemluví ani nerozumí. Mentálně je na úrovni ročního dítěte. Trpí poruchou příjmu potravy, má potíže se spánkem a ubližuje sám sobě. Všechno tohle ještě komplikuje epilepsie. Páťa nikdy nebude žít samostatným a plnohodnotným životem, vždy bude závislý na mojí péči.

Za několik posledních let se bohužel zhoršila i jeho chůze. Zvládne už jen pár krůčků, pak se musí posadit do invalidního vozíku. Možná proto je mu tak dobře ve vodě. V ní se cítí jako zdravý kluk, který může všechno na světě. Plaveme spolu v místech, kde dosáhnu, abych ho mohla jistit a hlídat, protože sám to nezvládne. I tak je ale při plavání šťastný, směje se a výská a já se někdy musím držet, abych, nakažena jeho radostí, nezačala výskat také.

Pravidelné vstupy do bazénu jsou však finančně dost nákladné. Protože ale Páťu nechci připravit o jedinou aktivitu, kterou má opravdu rád, rozhodla jsem se zkusit požádat o příspěvek prostřednictvím Patrona dětí. Za vás finanční dar budu nesmírně vděčná. A můj šikovný plaváček ještě víc.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě