

Růženka je v současnosti žákyní 5.ročníku naší ZŠ. Jsem její třídní učitelkou od její 2. třídy.
Je to velice optimistické, pohodové, samostatné, krásné a pečlivé děvče. Pochází z velice slušné rodiny. Její maminka se aktivně podílí na kulturním dění v naší obci, i přestože je maminkou tří holčiček, kterým se velice dobře věnuje.
Rodina žije aktivním životem. Maminka klade důraz na pravidelné procházky, děti navštěvují kroužky, ve škole patří mezi děti s nejlepším prospěchem a mají ve vesnici hodně přátel...
Růženka samotná s cystickou fibrózou žije tak, jako by v životě tento handicap neměla. Na nic se nevymlouvá, do všeho se aktivně zapojuje a podle mne, díky její pozitivní povaze, onemocnění dobře zvládá. Věřím, že pořízení modernějšího přístroje na odhlenění dýchacích cest by pro ni a celou její rodinu hodně znamenalo. Rodiče by měli pocit, že jejich milované dítě dostává to nejlepší, protože jim na jejich nejstarší dceři nesmírně záleží. A Růženka je určitě děvčátko, které si zaslouží co nejkvalitnější zdravotní péči.
Já osobně si myslím, že podpora rodiny, která nemyslí jen na sebe a snaží se být komukoliv nápomocná, je zcela na místě. Proto se jako učitel čestně zavazuji k pravdivosti výše uvedených faktů, která jsme já a maminka Růženky uvedli.
Společně jsme vybrali
celou částku
185,614
Kč
Děkujeme všem!
Příběh Růženky, dívky, která vypadá na první pohled jako zdravé děvče, avšak zdání klame
Růženka je velmi šikovná mladá slečna. Ráda tancuje, jezdí na kole, lyžuje, bruslí, hraje na flétnu, plave, skáče na trampolíně apod. Navštěvuje kroužek mladých hasičů. Ve škole má samé jedničky, v kolektivu je oblíbená. Velmi ráda vaří, peče a jí, což je obrovské plus při její diagnóze.
Po narození jí lékaři diagnostikovali cystickou fibrózu. Jedná se o je geneticky podmíněné onemocnění. Zatěžuje plíce a trávicí ústrojí tím, že se tvoří velké množství hlenu v plicích a špatně se přirozeně vylučují trávicí enzymy ze slinivky a je zahuštěný i obsah žlučníku.
Plíce s dcerou čistíme 3krát denně inhalacemi a dechovými rehabilitacemi. Při výskytu bakterií ve sputu je potřeba přeléčení antibiotiky. Někdy stačí tablety, jindy je potřeba hospitalizace a intravenózní podání antibiotik. Při větším zahlenění užívá mucolytika. Ke každému jídlu bere trávicí enzymy, aby strávila jídlo tak, jak má a nebolelo ji břicho. Dnes už je to okolo 12 tablet za den. Několik tablet vitamínů, laktobacily a léky na játra, což je další orgán postižený cystickou fibrózou.
Dcera se přes veškerou prevenci často potýká s infekcemi horních cest dýchacích. Velmi by jí na to pomohl přístroj Simeox, který nám doporučila paní doktorka z poradny CF, díky kterému by se lépe odhleňovala a potřebovala méně antibiotik. Jeho pořizovací cena je okolo 180 000 Kč a pojišťovny na něj nepřispívají.
Přístroj na odhlenění dýchacích cest pomůže Růžence lépe se zbavovat hustého, vazkého hlenu, který se usazuje v plicích a plicních sklípkách, ze kterých se špatně dostává a je pak původcem zánětů a osídlení bakteriemi. Růžence by se o poznání lépe dýchalo. Nemusela by užívat tolik léků a antibiotik.
Žijeme s manželem a našimi třemi dcerami na vesnici. Sestry Růženky, 7letá Eliška a roční Verunka, jsou obě zdravé.
Byli bychom velmi vděční za jakýkoli příspěvek. Pořizovací cena tohoto stroje je pro nás až příliš vysoká, na to abychom si jej mohli dovolit pouze z vlastních zdrojů.