Proč není Zdenečkovi rozumět?

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

odborné logopedické vyšetření s týdenním pobytem v LOGO Centru pro poruchy komunikace

Obrázek daru
Bc. Markéta  Novotná
Patron příběhu

Bc. Markéta Novotná

poradkyně rané péče

Komentář patrona

Zdeneček je šestiletý chlapec se závažným zdravotním onemocněním - hypohydrotickou ektodermální dysplazií (má nefunkční potní a mazové žlázy) s přidruženými těžkými potravinovými alergiemi. Poznala jsem ho v letošním roce, kdy začala moje spolupráce s jeho rodinou. Zdenečka aktuálně trápí výrazná porucha komunikace, kdy má obtíže se domluvit s okolím, protože nedokáže srozumitelně vyjádřit svá přání a potřeby. Pro jeho budoucí život je důležité, aby se naučil správně komunikovat, což mu může zprostředkovat Logo Centrum pro poruchy komunikace. Tam také mohou rodičům doporučit, jak se synkem pracovat. Vyšetření a týdenní pobyt v LOGO Centru však stojí nemalé peníze, které rodina v tuto chvíli nemá. Proto prosí o pomoc Patrona dětí.

Společně jsme vybrali
celou částku 12,470 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Příběh Zdenečka, kterému nikdo nerozumí

Šestiletý Zdeneček je fanoušek lega a deskových her. Má 3 sourozence a bezva rodiče, kteří by mu snesli modré z nebe. Bohužel jsou však v jeho životě situace, které nedokážou ovlivnit.

Zdenda se narodil se vzácným onemocněním, které se projevuje nefunkčností potních a mazových žláz. To představuje velký problém, protože odpařování potu z lidského těla je nezbytně důležité pro jeho ochlazování. Bez tohoto „chladicího systému“ hrozí při vysokých teplotách přehřátí organismu a v krajním případě i smrt.

Má také problémy s dutinou ústní. V době, kdy dětem začínají růst zoubky, se v jeho puse nic nedělo. Maminka s ním proto podstoupila řadu vyšetření, která odhalila deformaci horního patra s tím, že není jisté, zda zuby vůbec někdy bude mít. Děsivé prognózy se naštěstí nevyplnily a Zdeneček se dnes pyšní 6 zuby, na které je náležitě hrdý. Jeho pusinka ale bohužel stále není v pořádku.

Zdenda chodí do školky, kde se mu moc líbí. Příští rok by měl nastoupit do školy, problém je však v tom, že špatně mluví a není mu téměř rozumět. Přitom má tolik rád různé básničky a říkanky, jeho přednesu však nikdo nerozumí. A z toho je nešťastný on i jeho rodina. Jedinou osobou, která dokáže rozklíčovat, co říká, je jeho mladší sestřička Amálka, která tlumočí ostatním. Problémy s řečí mu také komplikují navazování vztahů s vrstevníky, což ho moc trápí. Zdenda je totiž společenský kluk se smyslem pro humor, který je ve společnosti jiných dětí moc rád.

Zatím bohužel nikdo neví, co je příčinou Zdenečkových potíží s mluvením. Logopedi si ho pod svá křídla vzít nechtějí, protože prý s dětmi, jako je Zdenda, nemají žádné zkušenosti. A rodiče už nevědí, co dělat. Poslední šanci pro ně představuje odborné vyšetření a týdenní pobyt na soukromé logopedické klinice, která se na problémy, jež Zdendu trápí, specializuje. Vyšetření i pobyt ale vyjdou na 12 470 korun, což si rodiče, kteří vychovávají 4 děti, nemohou dovolit. Proto se rozhodli požádat o pomoc Patrona dětí.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě