Rehabilitace pro optimistku Sofinku

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

rehabilitační pobyt v Centru Hájek

Obrázek daru
Zdeňka Reifová
Patron příběhu

Zdeňka Reifová

rodinná přítelkyně

Komentář patrona

S rodinou Sofinky jsem se seznámila před šestnácti lety v Jánských Lázních a od té doby jsme v pravidelném kontaktu. Jezdíme společně na rehabilitační pobyty, ale také na dovolené. Pravidelně se rovněž navštěvujeme v našich domovech. Sofinka se narodila předčasně a má za sebou několik ortopedických operací. Žije spolu s maminkou, jejím manželem a mladší sestřičkou Viktorkou v rodinném bezbariérovém domě, který rodiče pořídili s ohledem na její postižení. Sofinka v něm má k dispozici vlastní prostorný pokoj vybavený pro ni nezbytně nutnými pomůckami. Protože teď hodně a rychle vyrostla, objevila se u ní komplikovaná skolióza, kterou je třeba řešit intenzivním cvičením. Jelikož je Sofinky stav hodně vážný, hrozí jí operace páteře, která by však mohla potíže s pohybovým aparátem ještě více zkomplikovat. Věřím ale, že se díky intenzivnímu cvičení obrátí vše k lepšímu. Podaří-li se tak na toto cvičení vybrat dostatek finančních prostředků, operace možná nebude vůbec potřeba.

Společně jsme vybrali
celou částku 54,000 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh Sofinky, kterou trápí těžká skolióza zad

Sofinka (18 let) se narodila předčasně, ve 28. týdnu, s těžkým zdravotním postižením. Má diagnostikovanou DMO spastickou triparézu (postižení nohou a jedné ruky), hydrocefalus (zvýšené množství mozkomíšního moku v mozkových komorách) a psychomotorickou retardaci. Sofinka se téměř nehýbe a pohybuje se výhradně na invalidním vozíku. Pravidelně s ní však rehabilitujeme a jezdíme do lázní. Děláme zkrátka všechno pro to, aby se její stav nezhoršoval.

Sofinka byla odmalička hodně tvrdohlavá. Když jí lékaři po narození nedávali žádné šance na přežití, zvládla to. Když nám tvrdili, že z ní bude naprosto nekomunikativní ležák, Sofinka se zapřela a ukázala jim, že se mýlí. Dnes je to usměvavá a optimistická dívka, která komunikuje a má zájem o vše nové. Čas od času nám ale osud nějaké další klacky pod nohy přece jen hodí. Když měla Sofinka pět let, pohybovala se sama po čtyřech a s pomocí chodítka dokonce i chodila. Bohužel však přišla doba, kdy začala mít velké bolesti, které ji omezily v jejím vývoji. Dnes už má za sebou řadu operací obou kyčelních kloubů, přičemž poslední operace proběhla v září loňského roku.

V posledních dvou letech se její stav hodně zhoršil. Sofinku začala bolet záda, objevila se u ní výrazná skolióza, která jí způsobuje velké bolesti. Na levé straně má navíc propadlý hrudník. Sofince ubývá svalstvo a hrozí, že ji kosti za chvilku neudrží. Nedávno jí byla nabídnuta operace páteře, která spočívá v navrtání každého obratle dvěma šrouby, do kterých se následně upevní tyče podél páteře. Současně budou navrtány i pánevní kosti, které jsou nyní hodně nesouměrné (jedna je výš než druhá). Tato operace by však měla za následek nejen ukrutné bolesti, ale také omezení Sofinčina života z pohledu mobility. S tyčemi v zádech se Sofinka nikdy neohne ani neotočí. Pokud jí něco spadne, nikdy si to sama nezvedne. Proto bychom operaci rádi oddálili, případně se jí úplně vyhnuli.

S tím by nám mohly pomoci speciální rehabilitace v CENTRU HÁJEK. Sofinka tam v loňském roce absolvovala 3 rehabilitační pobyty a výsledky byly úžasné. V CENTRU nabízejí široké spektrum rehabilitačních metod a doprovodných terapií, které Sofinku posunují hodně kupředu, a to jak motoricky (posílí svalstvo), tak i psychicky. Mají ty nejlepší rehabilitační pracovníky v České republice, specializující se na diagnózy, kterými trpí naše Sofinka. V neposlední řadě musím uvést i jejich vynikající přístup. K dětem mají úžasný vztah, umí si s nimi poradit i hezky promluvit.

Takové terapie a rehabilitace jsou ale nad finanční možnosti naší rodiny. Je to však jediná cesta, jak se vyhnout operaci páteře, v jejímž důsledku by Sofinka mohla skončit doživotně upoutaná na lůžko. Proto budeme vděční za jakýkoli finanční příspěvek.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě