Rehabilitace pro postiženou Aničku

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

čtyřtýdenní rehabilitační cvičení; dar zajišťuje Sarema Liberec

Obrázek daru
Mgr. Gosia  Sedlmayerová
Patron příběhu

Mgr. Gosia Sedlmayerová

poradkyně rané péče, speciální pedagog - Centrum Lira

Komentář patrona

Rodina Aničky je v péči naší organizace – jsem jejich poradkyně rané péče. Anička měla těžký start do života. Narodila se s mnoha komplikacemi, které jí pořád znesnadňují život. Je to velmi milé a sympatické děvčátko, které bojuje s různými omezeními zraku, pohybu (nález na postavení kyčelních kloubů, má stanovenou diparetickou formu DMO, kdy jsou postiženy dolní končetiny) a s dalšími zdravotními komplikacemi (jako například srdeční vada a potíže s ledvinami). Spolupráce s jejími rodiči je na výborné úrovni, drží se doporučení lékařů i poradkyně rané péče, mají velkou snahu podporovat celkový vývoj své dcery. Shání pro ni různé pomůcky, pravidelně dojíždí na různá vyšetření a jiné zákroky, které Aničce pomáhají. S Aničkou také rehabilitují ve snaze její opoždění ve vývoji zmírnit. Na podzim roku 2016 Anička úspěšně absolvovala první běh rehabilitace metodou TheraSuit a rodiče pozorují velké zlepšení v jejím celkovém psychomotorickém vývoji. Na doporučení rehabilitačního lékaře by tak rádi v této léčbě s Aničkou pokračovali.

Společně jsme vybrali
celou částku 33,550 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Postižená Anička a její příběh

Anička se narodila v létě roku 2013 po velmi komplikovaném těhotenství. Na svět přišla císařským řezem ve 38. týdnu kvůli nedostatku plodové vody a růstové retardaci plodu. Zpočátku rodiče věřili tomu, že bude Anička v pořádku. V osmi měsících se však ukázalo, že tomu tak bohužel nebude. V té době totiž lékař vyřkl diagnózu psychomotorické retardace s dětskou mozkovou obrnou. Aničku tak trápí špatná hybnost nožiček, pravou nožku má lehce vtočenou do středu, a při chůzi se tak spíše kolébá. Delší vzdálenosti zatím ujít nezvládne a i na ty kratší potřebuje oporu. Aničky jemná motorika také není v pořádku a při uchopování věcí je hodně nejistá. Tím ale výčet zdravotních komplikací nekončí.

U Aničky se totiž objevila kombinovaná oční vada, šilhavost a nevyvinuté oční kanálky. Letos v dubnu však prodělala operaci, při níž jí byly propláchnuty slzné kanálky a lehce „opravena“ šilhavost. Malá princezna teď nosí brýle. Její malé tělíčko se ale stále musí prát s šelestem na srdci a zvětšenou levou ledvinou.

Anička potřebuje celodenní péči, protože se při svých potížích nedokáže obléknout, obout ani najíst, nosí plenky. Bohužel ji také občas přepadají záchvaty vzteku. Jakmile jí v něčem není vyhověno, začne plakat, křičet, házet věcmi, kousat a ubližovat lidem ve svém okolí. Lékaři mají momentálně podezření na autismus, který by toto chování vysvětloval.

Anička bydlí se svými rodiči a starší, patnáctiletou sestřičkou Maruškou v bytě 3+1, na který rodina splácí hypotéku. Na péči o Aničku se podílejí úplně všichni. Na chvilku si mohou oddechnout tehdy, když je Anička ve speciální školce, kde má k sobě asistenta. Do zaměstnání však chodí pouze tatínek, maminka pobírá příspěvek na péči v druhém stupni postižení.

Rodina s Aničkou pravidelně rehabilituje, dojíždějí na ergoterapie, cvičí podle Bobath konceptu. Dvakrát do roka pak Anička rehabilituje v lázních Košumberk a jednou ročně dochází na speciální rehabilitace do Sarema Liberec. Pojišťovna na tuto rehabilitaci v Liberci bohužel nepřispívá, a protože se jedná o velkou finanční částku, požádali rodiče o pomoc Patrona dětí.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě