Rehabilitační kočárek pro Sofinku

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

doplatek na speciální kočárek Stingray; dar zajišťuje firma R82

Obrázek daru
Bc. Veronika  Macháčková
Patron příběhu

Bc. Veronika Macháčková

pracovnice rané péče

Komentář patrona

Jsem poradkyně rané péče, která za rodinou pravidelně dojíždí. Sofinku znám asi rok a půl. Žije se svými skvělými a milujícími rodiči, bohužel se ale potýká se spoustou zdravotních problémů - má dětskou mozkovou obrnu (levostrannou hemiparézu s prvky spasticity), osovou hypotonii a zvýšený tonus na levé straně těla. Trpí také zrakovými obtížemi a epilepsií, která nejde zkrotit léky. Sofinka od malička hodně rehabilituje. Je pro ni rovněž nesmírně důležité mít tělo ve správné poloze, což by jí umožnil speciální rehabilitační kočárek Stingray. Sofinka ho potřebuje zejména proto, aby v něm mohla sedět - rehabilitační kočárek totiž disponuje různými prvky, které pomohou zafixovat polohu, jež Sofinka sama nezvládne.

Společně jsme vybrali
celou částku 34,764 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh malinké Sofinky, která bojuje s dětskou mozkovou obrnou

Když se Sofinka ve 27. týdnu narodila, byla jenom malinký uzlíček, vážící pouhých 900 gramů. Předčasný příchod na svět jí bohužel způsobil mnoho problémů. Prodělala krvácení do mozku a prala se s dětskou žloutenkou. Měla potíže s dýcháním a přijímáním potravy. Sofinka ale zabojovala a po více než třech měsících strávených v nemocnici jsme si domů odnášeli tříkilovou holčičku. Doufali jsme, že to nejhorší je už za námi.

Časem se však ukázalo, že s sebou bude Sofinka vláčet víc zdravotních obtíží, než jsme si na začátku mysleli. Sofinka se začala opožďovat v psychomotorickém vývoji, takže jsme s ní pravidelně rehabilitovali a cvičili dle Vojtovy metody a Bobath konceptu. I přes veškerou snahu se jí však stále nedařilo dohnat své vrstevníky. Bojovali jsme také s hemangiomem na hlavičce, který krvácel.

Když se naše princezna začala v devátém měsíci otáčet na bok, byl to pro ni obrovský úspěch. Bohužel jsme se ale neradovali dlouho. Sofince totiž lékaři diagnostikovali epilepsii. Časté epileptické záchvaty ji, pokud jde o psychomotorický vývoj, vrátily opět na začátek. V poslední době se ale zdá, že se díky lékařské studii, kterou podstoupila, začínají záchvaty mírnit.

Sofinka má už dva roky, přesto se neotáčí, neleze ani nesedí. Pokud ji ale přetočíme na bříško, dokáže pást koníčky a má snahu o plazení. Od začátku má bohužel problémy s jídlem, a protože trpí hypotonií (svalovou ochablostí), nedokáže pokousat větší sousta. Kromě hypotonie také trpí dětskou mozkovou obrnou, která napadá hlavně levou stranu jejího tělíčka – ta je podstatně slabší než pravá strana. Levou ručku měla dlouho v pěstičce, ale pravidelným cvičením se nám ji podařilo uvolnit. Stále však ke všemu používá pouze pravou ruku. Má také potíže s očima – šilhá a trpí nekontrolovatelným kmitáním očí. Sofinka je navzdory svým onemocněním šikovná, momentálně je ale na úrovni šestiměsíčního dítěte.

Přesto je to úžasná a pořád usměvavá princezna. A hlavně je to naše velká bojovnice! Baví ji zkoumat a učit se nové věci, i když je omezena pohybem. Z každého jejího pokroku se s ní obrovsky radujeme a doufáme, že se ve svém vývoji dostane, co nejdále to půjde.

Sofinku nyní vozíme v klasickém kočárku, do kterého se nám už bohužel celá nevejde. Náš kočárek navíc nemá správné jistící prvky a kvůli tomu, že Sofinka nedokáže sedět, nám stále sklouzává dolů. Objevili jsme však speciální kočárek Stingray, v němž by nám nikam nesjížděla ani nepropadávala, a který by ji díky správným jistícím prvkům udržel v poloze, která je pro ni správná. Díky kočárku by také měla větší rozhled a zájem o věci kolem sebe, jelikož by neležela jenom na zádech, ale díky jištění by mohla být v klasickém sedu, což v obyčejném kočárku nemůže. Doplatek na takový kočárek je 34 764 korun, což si ale momentálně nemůžeme dovolit. Proto jsme se rozhodli požádat o pomoc.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě