Rovnátka pro Josefínku

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

příspěvek na rovnátka

Obrázek daru
Marie Pšenicová
Patron příběhu

Marie Pšenicová

referentka náhradní rodinné péče

Komentář patrona

Josefínka vyrůstá se svými dvěma sourozenci u babičky, která je má na základě rozsudku ze září letošního roku v pěstounské péči. Fakticky s ní však žijí již od února. Jejich matka se o ně totiž nestarala, zanedbávala jejich výchovu i péči. Děti často byly několik dní samy doma, bez jídla i teplé vody. Babička si je brala na víkendy k sobě, starala se o ně a nahrazovala jim nefunkční matku. Vždy jim uvařila na celý týden a zabezpečovala je i finančně, aby mohly jezdit do školy. Otec se o děti vážněji nezajímal, má už novou rodinu. Matka dětí užívala s nový přítelem návykové látky, svým chováním nadělala velké dluhy a kvůli exekucím přišla o dům, ve kterém žili. Nyní je na ubytovně pro sociálně slabé. Při mých návštěvách v rodině děti říkají, že jsou u babičky šťastné. Mají zde své pokoje, klid, pohodu, nemají již starosti s tím, co budou jíst, jak dojedou do školy nebo kdy se jim matka vrátí domů. Babička jim nakoupila veškeré ošacení, obuv, přikrývky, vybavení do školy apod. Teď s nimi řeší především jejich zdravotní potíže – Josefínka i její sestra (16 let) jsou alergičky, mají problémy s chrupem, který je křivý a zanedbaný. Nejmladší Lukášek (6 let) je zase hyperaktivní a péče o něj je náročná. Babička to ale skvěle zvládá, podporuje děti ve studiu, ve volnočasových aktivitách, projevuje o ně neustálý zájem, umí je pochválit, umí si s nimi hezky povídat, řeší veškeré jejich problémy. Obě děvčata jsou nyní v průběhu týdne na internátě a o víkendu se vrací k babičce. Josefínka je introvert, nerada řeší minulost a je hodně uzavřená do sebe. Má nízké sebevědomí, straní se kolektivu, nevěří si. Přitom ráda zpívá, je aktivní sportovec a miluje zvířata. V péči babičky, za pomoci doprovodné organizace a naší pomoci se ale začíná měnit. Je to i tím, že babička řeší její největší hendikep, kterým jsou zuby. Bez ohledu na vysokou pořizovací cenu rovnátek se snažila, aby je měla Josefínka co nejdříve a začala se cítit lépe. Každá výměna komponentů však stojí hodně peněz, proto bude babička ráda za jakýkoli příspěvek.

Společně jsme vybrali
celou částku 10,148 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Babička vypráví příběh Josefínky, která je v pěstounské péči své babičky

Jsem babičkou patnáctileté Josefínky, kterou mám společně s jejími dvěma sourozenci (16 a 6 let) v pěstounské péči. Když se mnou děti začaly žít, byly zanedbané po fyzické i psychické stránce. Jejich matka, moje dcera, se o ně totiž nestarala, opouštěla je i na několik dní, aniž by jim doma nechala jídlo. Užívala návykové látky, kvůli svému způsobu života dokonce přišla o dům, v němž s dětmi žila. Našla si nového přítele (s otcem dětí se rozvedla) a nyní snad žije na ubytovně pro sociálně slabé. Své děti občas kontaktuje, ale nevídá se s nimi.

Josefínka má svoji maminku ráda, nikdy jí však neodpustí, že ji zanedbávala. Poprvé v životě má stabilní a bezpečný domov, kde teče teplá voda a kde je co k jídlu. Už se tak nemusí bát, že bude mít několik dní hlad. Za dobu života se mnou trošku pookřála, i když je pořád hodně uzavřená. Vyrovnat se s těžkou minulostí, o které nemluví, jí hodně pomáhá sport a dva pejsci.

První věcí, kterou jsme s Josefínkou začaly řešit, byl její zanedbaný chrup. Ten ji trápil natolik, že nechtěla chodit mezi lidi a fyzicky si ubližovala. Připadala si méněcenná. Rychle jsem jí proto našla výborné stomatologické centrum, kde se o její zoubky pečlivě starají. Spravili, co bylo potřeba, a nasadili rovnátka. Ta budou Josefínku doprovázet přinejmenším další dva roky s tím, že se jejich jednotlivé komponenty budou průběžně měnit. V osmnácti letech ji potom čeká operace, při níž jí lékaři srovnají čelist.

Celková částka za rovnátka se vyšplhá na 40 000 korun. Letos jsem již uhradila 12 000 korun, něco málo přes 10 000 korun ale ještě musím do konce roku zaplatit. Bohužel si teď takový výdaj nemohu dovolit, proto prosím o pomoc vás. V příštím letech budu schopná cílovou částku průběžně doplácet sama, počáteční výdaje jsou však pro mě příliš velké. Předem vám moc děkuji.

P. S. Jméno dítěte v příběhu bylo změněno. Děkujeme za pochopení.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě