Senzorická pomůcka pro Martínkovo lepší mluvení

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

senzorickou pomůcku – tzv. logovibrátor; dar zajišťuje Kousak.com

Obrázek daru
Mgr. Tereza  Rokoszová
Patron příběhu

Mgr. Tereza Rokoszová

poradkyně rané péče a sociální pracovnice

Komentář patrona

S Martínkem pracuji od dubna letošního roku v sociální službě poradny rané péče. Jednou měsíčně za ním docházím domů. Práce s Martínkem i jeho maminkou je pro mě moc příjemná, protože oba dva hezky spolupracují. Martínek je společenský, po mém příchodu mi vždy ukazuje různé hračky a snaží se se mnou komunikovat pomocí gest nebo ukázáním na hračku. Zanedlouho mu budou tři roky a má psychologem potvrzený opožděný psychomotorický vývoj (cca o jeden rok níže) a diparetickou formu DMO. Dokáže si sám hrát s hračkami, jemná motorika je na dobré úrovni, má propracovaný svorkový úchop. Moc toho však nenamluví, spíše si jen tak něco sám pro sebe brouká. Maminka by si ale moc přála, aby s ní komunikoval a aby dokázal vyjádřit své potřeby. Martínek má totiž vlivem DMO ochablé svaly kolem úst, takže mu kromě mluvení dělá potíže třeba i polykání. To se ale může zlepšit díky logovibrátoru. Ten jsem mamince zapůjčila a ona mi ho vracela s tím, že díky němu zaznamenala velké pokroky – Martínek začal vydávat různé zvuky a citoslovce. Maminka si však z finančních důvodů nemůže logopedický vibrátor dovolit, proto žádá s mojí podporou o pomoc Patrona dětí.

Společně jsme vybrali
celou částku 2,055 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh Martínka, který bojuje s následky dětské mozkové obrny

Můj Martínek měl hodně těžký příchod na svět. Nejprve se mu mezi nás nechtělo, proto se lékaři rozhodli pro vyvolání porodu. Během něj ale Martínkovi přestalo bušit srdíčko, proto musel rychle ven císařským řezem. V tu chvíli jsem si nepřála nic jiného než to, aby to můj mrňousek zvládl.

Z Martínka je dnes téměř tříletý chlapeček, který se však potýká s následky dětské mozkové obrny. Ta se projevuje opožděným vývojem, problémy s pohybem (o chůzi se začal pokoušet až ve 26. měsíci) a s řečí. A právě na mluvení bychom chtěli co nejvíce zapracovat.

Martínek má vlivem DMO oslabené svaly kolem a uvnitř dutiny ústní. Má proto problémy nejen s mluvením, ale také s polykáním, kousáním apod. Oblast kolem úst se dá skvěle trénovat díky tzv. logovibrátoru. Jedná se o senzorickou pomůcku, jejíž vibrace stimulují jazyk, čelisti i líce, čímž posilují ochablé svalstvo. Martínek si ji díky naší poradkyni rané péče už vyzkoušel a zlepšení bylo patrné téměř okamžitě. Díky této pomůcce má podle lékařů naději na to, že jednou bude mluvit.

Martínek by měl mít doma vlastní logovibrátor, já si ho však nyní nemohu dovolit. Protože ale chci pro svého synka jen to nejlepší, rozhodla jsem se zkusit své štěstí a požádat o pomoc Patrona dětí.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě