Školné pro nadaného matematika Kryštofa

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

školné

Obrázek daru
Mgr. Stanislava  Bedravová
Patron příběhu

Mgr. Stanislava Bedravová

poradenský pracovník Centra provázení

Komentář patrona

Kryštofa a jeho rodinu znám z Centra provázení. Jeho maminka naše Centrum navštívila s prosbou o pomoc se získáním peněz na školné pro svého syna Kryštofa. Přála si, aby Kryštof mohl i přes svůj hendikep absolvovat střední školu. Kryštof totiž trpí velmi vzácnou genetickou poruchou, která způsobuje jeho opožděný růst. Nehádali byste mu více než 10 let, přitom je to už patnáctiletý kluk. Opožděný je bohužel také sociálně a emočně, chová se jako autistické dítě. Jeho inteligence ale zůstala nedotčená, v matematické oblasti je navíc velmi vysoká. Kryštofa fascinuje také jazyk, během posledních dvou let propadl angličtině. Kryštof žije ve velké rodině, která ho velmi podporuje. Nyní se všichni snaží sehnat peníze na školné na soukromé škole, na které už v rodinném rozpočtu nezbývá. Klasickou střední školu Kryštof bohužel nezvládne. Nedokáže se několik hodin v kuse soustředit, mezi dospívajícími lidmi by byl navíc dítětem, kterému by se spolužáci mohli posmívat. Maminka po dlouhém hledání našla střední školu, která by synovi umožnila získat střední vzdělání a zároveň žít několik let dobrý život i s jeho limity. Potřebuje ale pomoci s jejím financováním.

Společně jsme vybrali
celou částku 45,000 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh svého nadaného syna, který potřebuje speciální podmínky pro vzdělání

Patnáctiletý Kryštof je zcela posedlý matematikou. Fascinuje ho vše, co nějak souvisí s čísly. Neustále něco počítá, na počítači nesleduje nic jiného, než matematické pořady v angličtině. Angličtina se totiž v posledních dvou letech stala jeho velkým koníčkem a zdokonalil se s v ní natolik, že ani nepotřebuje titulky. Učení se nového jazyka je pro něj vždy velkým dobrodružstvím a má na to i talent. Číst se naučil sám už ve školce.

Kryštof se bohužel narodil s velmi vzácnou genetickou poruchou (tzv. floating harbore syndrome), se kterou na světě žije jen 50 dětí. Tato porucha se projevuje opožděným růstem, takže Kryštof dnes vypadá jako desetiletý kluk. Tím to ale nekončí. Můj syn je navíc sociálně i emočně opožděný a chová se jako dítě s Aspergerovým syndromem. Svojí inteligencí však své vrstevníky vysoce převyšuje.

V loňském roce jsem pro něj objevila střední školu, na které by mohl být úspěšný i se svým limity. Zakládají si zde totiž na potírání diskriminace, výuka probíhá v angličtině a ve třídě je maximálně 10 dětí. Pedagogové tak mají čas individuálně se věnovat jednotlivým studentům a nastavit jim studijní plán tak, aby to odpovídalo jejich možnostem a schopnostem. A to je přesně to, co Kryštof potřebuje. Díky této škole a vzdělání, které poskytuje, má naději, že jednou bude žít plnohodnotný život, i když emočně i růstově zůstane uvězněný v těle desetiletého kluka.

Bohužel se ale jedná o soukromou školu, kde se platí školné, a my už teď víme, že s jejím financováním budeme potřebovat pomoci. Kryštof je velmi výjimečným studentem, ke studiu však potřebuje speciální podmínky. Pokud je nebude mít, skončí s velkou pravděpodobností jen se základním vzděláním. A to se nesmí stát.

Samozřejmě jsme přemýšleli také o běžné střední škole, došli jsme však k tomu, že by v ní Kryštof dlouho nevydržel. Kryštof nezvládá mnohahodinové soustředění mezi třiceti dospívající dětmi. Navíc by se nejspíš stal obětí posměšků. Emočně i sociálně funguje jako malé dítě, takže dát ho do běžné školy by bylo stejné, jako poslat Marťana mezi pozemšťany.

Soukromá škola je tak jeho jedinou nadějí na vzdělání. S manželem kromě Kryštofa vychováváme ještě další dvě děti a v našem rozpočtu na úhradu školného na 1. rok studia nejsou peníze. Pří hledání možností, kde sehnat finance, jsme objevili Patrona dětí a rozhodli se, že zkusíme své štěstí. A tak se na vás obracíme s žádostí o pomoc. Věříme, že se nám podaří pro našeho syna, který bude mít už navždy malé tělo, nevšední myšlení a velké srdce, potřebnou částku na školné vybrat. Předem vám moc děkujeme.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě