Školní potřeby pro Natálku, Kristýnku a Járu

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

náklady spojené se vzděláním pro 3 děti (školní pomůcky, pracovní sešity, škola v přírodě, družina apod.)

Obrázek daru
Klára  Štrachová
Patron příběhu

Klára Štrachová

učitelka

Komentář patrona

Natálku znám od září roku 2016, kdy nastoupila k nám do 1. třídy. Hned od samého začátku bylo jasné, že její cesta nebude lehká. Dívenka chodila často špinavá, neupravená, v malém oblečení, se zacuchanými vlasy, často s výskytem vší. Její matka však nereagovala na telefony ze školy. Natálka do školy přicházela s pláčem, protože jí matka například vysadila před školou v době, kdy probíhalo vyučování. Dívenka byla bez svačin, bez zaplacených obědů, bez pomůcek. Téměř nemluvila, maximálně řekla jedno slovo. Měla neustále sklopenou hlavu a veliké obavy. Situaci jsme od samého začátku monitorovali a snažili se komunikovat s její matkou. Začali jsme také výrazně častěji kontaktovat otce, který reagoval a o děti i jejich vzdělávání jevil zájem. Přesto byly děti po rozvodu svěřeny do péče matky. Natálka i její starší bráška Jára byli přes veškerou naši snahu zakřiknutí, nesoustředění, unavení, hladoví a špinaví. Začínala u nich narůstat absence a častá nemocnost. Bylo nám jasné, že se v rodině něco děje. Obrátili jsme se na sociální pracovnici a informovali jejich tatínka. Matka byla v té době těhotná s novým přítelem a se školou už nekomunikovala vůbec. Škola zahájila šetření a řekla tatínkovi, jaké kroky musí podniknout k tomu, aby získal děti do své péče. Tatínek vše zvládl. Do měsíce byly děti matce odebrány a následně soudně svěřeny do péče tatínka. Tomu s péčí o ně pomáhala jeho přítelkyně. Protože bylo těsně před Vánoci a tatínek neměl pro své děti téměř nic, pomohla mu škola se sbírkou oblečení a také hraček. Postupem času najednou Natálka pookřála. Měla čisté oblečení, vlásky učesané do culíku, přestala klopit hlavu a uhýbat před každým zdvižením ruky. Nejmladší Kristýnka v té době nastoupila do školky. Tatínkova přítelkyně ale nezvládla náročnou péči o tři děti a nakonec od rodiny v květnu letošního roku odešla. Tatínek musel bleskově změnit práci, aby byl nejpozději ve 14:30 doma. Jára se musel naučit být velkým bratrem a ráno obě holky vypravit a dojet s nimi do školy. Tatínek chystá dětem svačiny i oblečení, ale dívky si často na sebe vezmou něco jiného, obzvlášť Kristýnka. Oblečení pak třeba vůbec neodpovídá počasí. Účesy už nejsou tak úhledné, tak culíčky děláme až ve škole. Tatínek se ale neskutečně snaží. Je neuvěřitelné, z čeho je schopen uvařit polévku nebo omáčky a jak úžasně vymýšlí svačiny. S hlídáním mu pomáhají kamarádi, sousedé, nejvíce ale Jára. S tatínkem jsme ve škole v častém kontaktu, paní učitelky dětí jsou velice vstřícné a tolerantní. Všichni se zkrátka snažíme, aby se děti cítily bezpečně, měly kamarády a klid. Tatínek by nyní uvítal pomoc v podobě příspěvku na školní pomůcky, akce pořádané školou apod. Pojďme mu společně pomoci.

Společně jsme vybrali
celou částku 60,000 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Tatínek samoživitel vypráví příběh svých dětí

Jsem rozvedeným tátou tří úžasných dětí, se kterými bydlím v podnájmu. Nejstarší Jára chodí do 6. třídy a je mojí velkou oporou. Prostřední Natálka navštěvuje 4. třídu a trošku bojuje s učením. Má totiž diagnostikovanou poruchu pozornosti a někdy se zdá, jako by žila ve svém vlastním světě. S Járou se jí snažíme pomáhat, a tak s ní po škole usedáme ke stolu a pouštíme se do domácích úkolů a učení. Je také dost zakřiknutá. Benjamínkem naší rodiny je potom prvňáček Kristýnka, se kterou s pomocí logopedky pilujeme L, R, Ř.

Děti mi byly soudně svěřeny do péče v prosinci loňského roku. Kvůli dětem jsem musel změnit zaměstnání a nyní pracuji jako traťový dělník, což mi umožňuje více se jim věnovat. Bohužel mám ale o dost menší příjem. Když z výplaty zaplatím náklady na bydlení, zbyde mi kolem 5 000 korun, což utratím především za jídlo. Na jakýkoli jiný výdaj už mi peníze nezbývají.

Trápí mě, že svým dětem nemohu dopřát nic navíc. Nejezdí na školní výlety ani školy v přírodě, nechodí do družiny. Nákup školních pomůcek pro 3 děti je také problém. Dříve mi s péčí o děti pomáhala přítelkyně, bylo toho na ni však moc a já to chápu. A tak s dětmi bojujeme sami. Jsem rád, že je mám u sebe, jsou pro mě vším, někdy se ale cítím strašně vyčerpaný.

Teď si ze všeho nejvíc přeji, aby měl Jára, Natálka i Kristýnka vše potřebné do školy. Aby tam nemuseli chodit s pocitem, že něco nemají nebo že jako jediní ve třídě nepojedou na školní výlet. Protože jim však nic z toho nemohu dopřát, prosím o pomoc vás. Je těžké si to přiznat, ale sám to prostě nezvládnu.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě