Sluchadla pro sportovního nadšence Nikolase

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

příspěvek na sluchadla

Obrázek daru
Kateřina  Žďárská
Patron příběhu

Kateřina Žďárská

rodinná přítelkyně

Komentář patrona

Nikolase jsem poznala jako milého kluka přibližně před dvěma lety na sportovním kroužku, kam docházel i můj syn. Měla jsem možnost zblízka vidět těžkou rodinnou situaci, kdy se jeho rodiče starají o těžce handicapovaného prvorozeného syna Patrika. Nikolas je chytrý kluk, který bohužel trpí středně těžkou sluchovou vadou. Díky své pevné vůli však zvládá s výborným prospěchem běžnou základní školu. Příští rok ho čeká přestup na náročnější druhý stupeň, kde bude potřebovat výkonnější sluchadla, kompatibilní s příslušenstvím, které mu zakoupila škola. Vzhledem k tíživé finanční situaci rodiny, která se dostala do problémů poté, co byla nucena si sama uhradit některou nutnou zdravotní péči pro těžce nemocného Patrika, není v silách rodičů sluchadla zakoupit. Proto se rozhodli obrátit s prosbou o pomoc na Patrona dětí. Za tuto rodinu se velmi přimlouvám, protože to, co všechno dělají pro své dva synky, je obdivuhodné. Předem Vám moc děkuji za pomoc!

Společně jsme vybrali
celou částku 5,800 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Příběh Nikolase, který trpí oboustrannou středně těžkou nedoslýchavostí

Jedenáctiletý Nikolas se narodil císařským řezem, protože měl pupečníkovou šňůru omotanou natřikrát kolem krku. Maminka se bála, aby mu to nezpůsobilo zdravotní komplikace, zpočátku se ale zdálo, že je Nikolas zcela zdravý. V období kolem 1. narozenin se však objevily určité odchylky ve vývoji. Lékaři maminku uklidňovali tím, že každé dítě je jiné a že Nikolas své vrstevníky dožene. O dva roky později, kdy Nikolas ještě vůbec nemluvil, ji pak začali strašit poruchou autistického spektra.

Maminka s ním začala navštěvovat logopeda i dětského psychiatra, Nikolas ale podstoupil i řadu dalších vyšetření. Maminka měla pocit, že její syn možná neslyší, to jí však lékaři vyvrátili. Ve čtyřech letech začal chodit do logopedické třídy speciální školky s asistentem, kde se mu dařilo. Časem začal dávat dohromady jednoduchá slovní spojení i věty. Když ho však maminka vzala na pětiletou lékařskou prohlídku, Nikolas nezvládl sluchovou zkoušku. Prý věděl, že sestřička něco šeptá, vůbec ji ale neslyšel, a tak si slova vymýšlel. Následné vyšetření sluchu u něj odhalilo oboustrannou středně těžkou nedoslýchavost.

A tak mu maminka zapůjčila sluchadla. Po roce, kdy se jí podařilo našetřit na nová, dostal Nikolas svá první závěsná sluchadla. Od té doby šel jeho vývoj velmi rychle dopředu. Každý den doma s maminkou trénoval logopedii a dnes by na něm sluchovou vadu poznal jen málokdo. Momentálně však nastala situace, kdy potřebuje nová sluchadla.

Nikolas chodí do 5. třídy a je potřeba, aby skvěle slyšel. Typ sluchadel, který je pro něj nejvhodnější, mu umožní výborně slyšet nejen v běžných situacích, ale také v náročných poslechových situacích, jako je střídání učitelů ve škole nebo rozhovor, do nějž je zapojeno více lidí. Tato sluchadla umožňují také porozumění v šumu, slyšení vysoce položených zvuků, jako je např. zpěv ptáků, usnadňují porozumění při telefonování i poslechu hudby. Většinu peněz na ně rodině přispěje pojišťovna, část přispěje jiná nadace. Stále však rodiče musí doplatit 5 800 korun, to si však v tuto chvíli nemůžou dovolit.

Maminčin partner pracuje jako dělník a maminka je doma, kde se stará o Nikolasova staršího brášku Patrika, který trpí kombinovaným postižením. Má diagnostikovanou dětskou mozkovou obrnu, těžkou mentální retardaci, nízkofunkční dětský autismus a mnoho dalšího. Péče o něj je náročná jak fyzicky, tak i finančně. Patrik chodí dvakrát v týdnu vždy na 3 hodiny do speciální školy, kde má k sobě asistentku, kterou rodina platí. Do toho různé rehabilitace, zdravotní pomůcky apod., takže výdajů mají až až. Proto budou moc vděční za příspěvek na Nikolasova sluchadla. Bez nich Nikolas ve škole neudrží krok se svými spolužáky a kvalita jeho života se výrazně zhorší.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě