společně za
lepší dětství

Otevřít menu Zavřít menu

Speciální obleček TheraTogs pro Marušku

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

protetický oblečkový systém TheraTogs

Obrázek daru
Martina Hajduová
Patron příběhu

Martina Hajduová

rodinná přítelkyně

Komentář patrona

Marušku jsem potkala v roce 2013 v lázních Klimkovice, kde byla ze svoji maminkou. Od té doby jsme kamarádky. Marušce byla diagnostikována smíšená forma DMO (spastická diparéza + hypotonie na horních končetinách). Maruška chodí prvním rokem na Gymnázium pro zrakově postižené, je to výborná studentka a hodná holka. Obleček TheraTogs, který ji velmi pomáhá s pohybem, si bohužel nemohou z finančních důvodů dovolit. Proto prosím o finanční pomoc a věřím, že jsou mezi námi lidé s dobrým srdcem. Moc děkuji.

Společně jsme vybrali
celou částku 27,951 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Pro snadnější pohyb a lepší držení těla

Jmenuji se Jana a jsem maminkou tří dětí – dvojčat Marušky a Vojty (16 let) a Elišky (11 let). S dětmi žiji sama v bezbariérovém bytě v Kladně. Nejmladší dcera měla velké štěstí. Je úplně zdravá. Starší dvojčata takové štěstí neměla.

V těhotenství se u mě projevil akutní appedicitis s již probíhající infekcí. Maruška s Vojtou se proto narodili předčasně s porodní váhou 1005 gramů. V prvních minutách a hodinách bojovali o život, naštěstí se jim podařilo vyhrát. Odjakživa to byli velcí bojovníci, a to jim zůstalo dodnes. Bitvu sice vyhráli, ale životem si ponesou následky. Vojtovi byl diagnostikován Tourettův syndrom doprovázený poruchami učení, ADHD a špatnou soustředěností. Marušce byla stanovena diagnóza DMO spastická diparéza a hypotonie (svalová ochablost) na horních končetinách. Má i vrozenou srdeční a oční vadu. Oba dva se také potýkají se smíšeným astma.

Ihned po narození jsem s dvojčaty 3x až 4x denně cvičila Vojtovou metodou, po dobu deseti let jsme rovněž 2x do roka jezdili na 4 – 6 týdnů do lázní. V současné době už jezdí Vojta na ozdravné pobyty sám, a to buď to do Říčan do léčebny Olivovna, nebo s VZP na ozdravný pobyt Mořský koník. S Maruškou jezdím již pátým rokem do Sanatorií Klimkovice na neurorehabilitační pobyt Klim – Therapy. Dále se snažíme pravidelně jezdit na hiporehabilitace (komplexní léčebná metoda, využívající pohyby koňského hřbetu a prostředí okolo koní k terapeutickým účelům) a hiporehabilitační týdenní pobyty.

Maruška je i přes svůj hendikep velice rozumná a chytrá slečna. Základní školu absolvovala celých 9 let s vyznamenáním, nyní navštěvuje Gymnázium a Střední školu pro zrakově postižené v Praze, kam ji každý den vozím. Je to bojovnice a díky své houževnatosti dělá velké pokroky. Snaží se chodit s pomocí chodítka, doma se zvládá sama přesouvat z místa na místo. V současné době se jí však po náhlém a rychlém růstu výrazně zhoršilo držení těla, a to jak v sedu, tak i ve stoji. K tomu ji trápí i lordóza zad (prohnutí páteře), se kterou se toho už moc dělat nedá.

Naději na malé zlepšení však představuje protetický oblečkový systém TheraTogs, který by ji mohl hodně pomoci. Jedná se o speciální obleček, který napomáhá správnému vedení pohybu. V loňském roce měla Maruška možnost vyzkoušet si ho v neurorehabilitačním centru ARCADA v Ostravě. Za dvě hodiny cvičení v tomto oblečku se její pohyblivost o dost zlepšila.

Speciální obleček by Maruška potřebovala především na domácí cvičení a rehabilitaci. Mohla by tak cvičit častěji a intenzivněji. Pojišťovny bohužel tuto rehabilitační pomůcku neproplácejí. A protože žiji sama se třemi dětmi, je pro mě její koupě zcela mimo finanční možnosti. Proto bych chtěla poprosit o pomoc. Všem předem děkuji nejen já, ale hlavně Maruška.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě