Speciální počítač pro zvídavého Tomáška

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

speciálně upravený počítač; dar zajišťuje petit-os.cz

Obrázek daru
Bc. Radka  Horová
Patron příběhu

Bc. Radka Horová

speciální pedagog

Komentář patrona

Tomášek je milý, veselý, bystrý, zvídavý a komunikativní chlapec. Denně dochází do dětského rehabilitačního stacionáře a já jsem jeho učitelka. Dopolední činnosti má zaměřeny především na cvičení s fyzioterapeutem, ergoterapeutem a logopedem. Průběh celého dopoledne mu potom zpestřujeme herními a zábavnými činnostmi. Tomík má diagnostikovanou dětskou mozkovou obrnu – kvadruspastickou formu, globální opoždění psychomotorického vývoje, konvergentní strabismus a symptomatickou poruchu řeči. Žije s rodiči a bratrem v panelovém domě, v láskyplné, a po všech stránkách starostlivé, pečující rodině. Vzhledem ke značným těžkostem v motorické oblasti a dalším přidruženým problémům by byl pro něj speciální počítač velkým přínosem. Počítač by Tomáškovi pomohl v dalším rozvoji rozumových schopností, sluchové a zrakové percepce, v rozvoji slovní zásoby a představivosti. Počítač bude pro Tomáška velkou motivací, jak se stále učit novým činnostem a nadále rozvíjet a prohlubovat své vědomosti a dovednosti. Byl by mu skvělým pomocníkem i při vzdělávání v základní škole.

Společně jsme vybrali
celou částku 22,670 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Tomášek a jeho příběh

Jmenuji se Tomášek a rád bych vám vyprávěl svůj příběh. Ze všeho nejdřív bych chtěl říct, že mám rád dinosaury a Mickey Mouse - to je podle mě hodně důležité. A pak je tady pár věcí, které mi znepříjemňují život.

Tak jako mnoho jiných dětí jsem se i já narodil předčasně. Tatínek se starším bráškou Vojtíškem už na mě netrpělivě čekali. My jsme s maminkou ale nějaký čas bojovali. Porod nebyl snadný, když jsem poprvé vykouknul na svět, nedýchal jsem. Po nějaký čas byl mým domovem inkubátor. Jako čtyřdenní miminko jsem podstoupil operaci hlavičky, po pár měsících přišla druhá. Ve svém těle mám nyní přístroj, který odvádí mozkomíšní mok z mozku. Když jsem se konečně jako tříměsíční kluk dostal domů, všichni měli velkou radost. Kvůli potížím s hlavou jsem musel chvilku nosit helmu, ale alespoň jsem vypadal jako drsňák.

Když mi byly dva roky, lékaři rodičům sdělili, že mám dětskou mozkovou obrnu. To pro ně nebyla zrovna dobrá zpráva. Hned se mnou ale začali cvičit podle Vojtovy metody a Bobath konceptu. Cvičení a rehabilitace je vůbec něco, bez čeho se neobejdu.

Dnes mám už pět let. Docela jsem vyrostl, ale s pohybem to pořád není nic moc. Dokážu se plazit po zemi, ale s pomocí pouze pravé ruky – do té umím uchopit i hračku. Levá strana těla mě vůbec neposlouchá. Nedokážu ani sedět bez opory. Ale i přes všechny obtíže, které mi život dal, jsem hodně zvídavý. Všechno mě zajímá. A občas mě potká i nějaký ten úspěch. Například už začínám spojovat slova, poznávám zvířátka a napodobuji zvuky. Hodně mi pomáhají i v denním stacionáři, kde se mnou hodné tety denně rehabilitují.

Protože se ale musím rozvíjet i po mentální stránce, hodil by se nám speciální počítač. A proč speciální? Jednak by byl technicky upravený tak, abych ho mohl ovládat i já. A potom by byl plný speciálních programů, které by mi pomáhaly se mentálně rozvíjet. Moji rodiče si ale nemohou dovolit takový počítač pořídit. Pomůžete nám?

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě