Speciální potraviny pro nemocnou Elišku a Lukáše

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

potraviny, které vyžaduje dieta při fenylketonurii; dar zajišťuje DS special s.r.o.

Obrázek daru
Bc. Jana  Hánová
Patron příběhu

Bc. Jana Hánová

sociální pracovnice

Komentář patrona

Pracuji jako sociální pracovnice pro Diakonii Západ a Archu pro rodiny s dětmi. Rodina Lukáše a Elišky je mým klientem. Obě děti trpí fenylketonurií (Eliška je na tom bohužel o něco hůř) a musí dodržovat speciální dietu. Rodiče dětí jsou starší, jejich příjmy jsou navíc velmi nízké. Nákup speciálních potravin, které seženou jen ve specializovaných obchodech, tak výrazně zatěžuje rodinný rozpočet. Dodržování diety je však spolu s medicínskou podporou jedinou možností, jak zamezit poškození organizmu a poruchám centrální nervové soustavy. Pojďme rodinu v této nesnadné situaci podpořit a finančně jim s nákupem potravin pomoci.

Společně jsme vybrali
celou částku 11,244 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Příběh Elišky a Lukáše, kteří trpí vzácnou metabolickou poruchou

Třináctiletá Eliška a jedenáctiletý Lukáš se narodili s fenylketonurií. Jedná se o vrozenou poruchu metabolismu, která spočívá v poruše enzymu zodpovědného za přeměnu aminokyseliny fenylalaninu na tyrozin. Pokud se fenylketonurie nepodchytí včas, dochází k hromadění fenylalaninu v krvi a následně k postižení činnosti mozku (resp. mentálnímu postižení). Obě děti ale podstupují pravidelné kontroly, při kterých hojně asistuje maminka. Ta dokonce jednou měsíčně Elišce i Lukášovi odebírá krev, kterou posílá do nemocnice na testy.

Účinným prostředkem v boji s touto nemocí je speciální jídelníček, který je kombinací bezlepkové, bezlaktózové a nízkobílkovinné diety. Pořizování speciálních potravin je ale pro rodinu finančně dost náročné. Oba rodiče sice pracují, dosahují však jen nízkých příjmů. Pravidelné cesty k lékařům a léky na Eliščinu poruchu štítné žlázy také něco stojí. A protože rodičům nyní docházejí finance, obrátili se s žádostí o pomoc na Patrona dětí a jeho dárce.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě