Speciální „tábor“ pro autistu Martínka

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

diagnostický pobyt na logopedické klinice na 5 dní

Obrázek daru
Hana  Nováková
Patron příběhu

Hana Nováková

pracovnice v sociálních službách

Komentář patrona

S Martínkem a jeho tatínkem spolupracuji jako jejich rodinný sociální asistent. Společně řešíme různá témata, např. možnosti Martínkovy výchovy, nastavení denního režimu, společenské aktivity pro jeho rozvoj, možnosti výletů a podobně. Martínek žije se svým tátou v hezkém městském bytě. Maminka o něj nejeví zájem, tatínek se mu to ale snaží ze všech sil vynahrazovat. Často tak spolu jezdí na výlety, hlavně autobusem a vlakem, protože ty má Martínek nejraději. Martínek si jinak žije ve svém vlastním světě, o své okolí se téměř nezajímá a vyhraje si sám. Na doporučení logopeda by se však měl spolu s tatínkem zúčastnit diagnostického pobytu, který by měl oběma pomoci hlouběji pochopit Martínkovu diagnózu a díky konzultaci s odborníky lépe nastavit Martínkův denní režim. Tatínek by také načerpal potřebné informace k tomu, jak u svého synka lépe rozvíjet komunikační dovednosti. Protože je ale úhrada tohoto pobytu nad finanční možnosti tatínka, rozhodl se požádat s mojí podporou o pomoc Patrona dětí.

Společně jsme vybrali
celou částku 12,470 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Příběh autistického Martínka, který vyrůstá jen se svým tatínkem

Desetiletý Martínek strávil první rok svého života v kojeneckém ústavu. Pak byl svěřen do péče tatínkovi a od té doby jsou kluci spolu. Péče o něj ale pro tatínka není vůbec snadná. Martínek má totiž diagnostikovanou poruchu autistického spektra. Špatně snáší změny a ve všem potřebuje mít pevný řád. Jakékoli odchylky od jeho stereotypu u něj vyvolávají nevolnost a zvracení. Má také velké problémy s komunikací. Na otázky odpovídá jen opakováním řečeného, málokdy odpoví přímo. Navštěvuje třídu pro autisty, kde je jen 6 dětí, paní učitelka a asistentka, a má ten nejjednodušší individuální plán.

Tatínek den co den hledá způsob, jak se svým synkem mluvit, zatím se mu to bohužel nedaří. Proto by rád odjel s Martínkem na 5 dní na diagnostický pobyt. Tam by se Martínek za asistence odborníků z různých oblastí věnoval právě rozvoji komunikace a řeči a tatínek by získal potřebné vědomosti a dovednosti nutné k tomu, aby svého syna rozvíjel i doma.

Diagnostický pobyt ale stojí 12 470 korun, které tatínek bohužel nemá. Kvůli Martínkovým specifickým potřebám totiž nemůže mít zaměstnání na plný úvazek, a tak si přivydělává jen na brigádách. Pobírá proto ještě sociální dávky a Martínkova matka posílá 300 korun výživné. Z těchto příjmů však na pobyt našetřit nedokáže. Proto moc prosí o pomoc a příspěvek vás.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě