Speciální terapie pro Ellenku

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

delfinoterapii pro 1 dítě

Obrázek daru
Ing. Iveta  Bártová
Patron příběhu

Ing. Iveta Bártová

rodinná přítelkyně

Komentář patrona

Ellenku znám od narození, její maminka je moje velice dobrá kamarádka. Ellenka má dětskou mozkovou obrnu v té nejtěžší formě, která postihuje všechny končetiny. Pohyb je tak pro ni velký problém. Trápí ji také epilepsie a mikrocefalie. Ellenka žije s rodiči a dvěma sestřičkami ve dvougeneračním domě, který sdílejí s prarodiči. Ellenka má u nich tu nejlepší možnou péči, všichni ji moc milují. Rodiče by jí nyní rádi dopřáli delfinoterapii, protože terapie obecně Ellence moc pomáhají. Jedná se projekt zvířecí asistované léčby, kde kvalifikované zvíře hraje klíčovou roli při cílené intervenci za asistence terapeutických odborníků s praxí. Delfinoterapie je navržena tak, aby došlo k celkovému zlepšení fyzických, sociálních, emocionálních a kognitivních funkcí člověka. Protože však stojí několik desítek tisíc korun, které v rodinném rozpočtu nejsou, obrátila se rodina na Patrona dětí s žádostí o pomoc. Věřím, že společně se nám podaří potřebnou částku na delfinoterapii vybrat.

Společně jsme vybrali
celou částku 81,380 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh Ellenky, která si svůj život musela vybojovat

V polovině července přišla na svět plánovaným císařským řezem má krásná dvojčátka, Beátka a Ellenka. Doma na ně čekala starší sestřička Adélka a tatínek netrpělivě přešlapoval na chodbě v porodnici. Věděla jsem, že obě holčičky poputují rovnou do inkubátoru, nikdy by mě ale nenapadlo, že Ellenka bude bojovat o svůj život.

Když do pokoje, kde jsem odpočívala, vstoupil o pár hodin později manžel, hned jsem věděla, že se něco děje. Spolu s ním vešla lékařka, která byla u porodu, a já najednou dostala strašný strach. Lékařka mi řekla, že Ellenku přepadly silné záchvaty a křeče, takže musí být utlumena léky. Ultrazvuk navíc odhalil, že Ellenčin mozek není dostatečně vyživován. V tu chvíli se mi zhroutil celý svět.

Druhý den ráno jsem se šla na své holčičky poprvé podívat. Beátka ležela spokojeně v inkubátoru, bez problémů sama dýchala, měla jen zavedenou sondičku na krmení. Dokonce jsme zkoušely i kojení. Potom jsem šla za Ellenkou na jednotku intenzivní péče. Věděla jsem, že bude hodně maličká, ale na to, co jsem viděla, jsem nebyla připravená. Ležel přede mnou maličkatý drobeček, který měl být ještě u mě v bříšku. Byla zaintubovaná, s hromadou hadiček kolem sebe. Měla zalepená očka a vypadala strašně křehce. Mohla jsem se jí dotknout na hlavičce, pohladit mi ji ale nedovolili. Stála jsem tam, druhý den po císařském řezu, a více než tělo mě bolelo srdce.

Nikdo nám tehdy nedokázal říct, co se vlastně bude dít. A tak jsme několik dní jen čekali. Já běhala mezi Beátkou a Ellenkou a modlila se, aby to Ellenka zvládla. A pak jsem uviděla výsledky magnetické rezonance. Ta u Ellenky odhalila rozsáhlé poškození mozku vlivem jeho nedostatečného okysličení. Lékaři se divili, že Ellenka ještě dýchá. Ona jim ale ukázala, že se o své místo na světě umí poprat.

Naše princezna za nedlouho oslaví své 3. narozeniny a my už víme, proti čemu vlastně stojíme. Tím, co ji trápí nejvíce, je dětská mozková obrna ve formě spastické kvadruparézy. Jedná se o nejtěžší typ mozkové obrny, který se projevuje postižením všech končetin. Ellenka tak mívá křeče v rukou i v nohách, často jí tuhnout svaly. S jejich uvolněním jí nejvíce pomáhají rehabilitační pobyty, které s ní absolvujeme dvakrát do roka. Každý takový pobyt ji posune o krůček dál, z čehož máme obrovskou radost. Ellenku bohužel trápí také epilepsie, na kterou naštěstí zabírají léky. Naše holčička má také diagnostikovanou mikrocefalii, které se projevuje předčasným ukončením růstu mozku a celé hlavy.

Momentálně se nejvíce soustředíme na to, abychom Ellenku co nejvíce rozhýbali. Když jsme viděli, jak skvělé výsledky mají různé rehabilitace, začali jsme uvažovat o delfinoterapii. Doposud jsme ji však kvůli finanční náročnosti odkládali. Pak jsme ale dozvěděli o Patronovi dětí a rozhodli se zkusit požádat o pomoc. Delfinoterapie je projekt zvířecí asistované léčby, která zlepšuje fyzické, sociální, emocionální a kognitivní funkce člověka. Terapie se provádí v Egyptě, kam bychom s Ellenkou chtěli jet, bez vaší pomoci to ale nebude možné. Proto vám budeme vděční za jakýkoli příspěvek.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě