Štěpánkovi na lepší vnímání světa

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

iPad s příslušenstvím

Obrázek daru
Mgr. Martina  Králová
Patron příběhu

Mgr. Martina Králová

poradkyně rané péče a speciální pedagog v SPC

Komentář patrona

Veselý, neposedný a vtipný Štěpán – takhle jsem ho poznala před sedmi lety a ani dnes bych ho necharakterizovala jinak. Za Štěpánkem a jeho rodinou jsem několik let jezdila jako poradkyně rané péče. Vzpomínám na velmi intenzivní konzultace, kterých se účastnila maminka se Štěpánkem a často také dva starší sourozenci – Terka s Kubíkem. Pokud jsem do rodiny přivezla pomůcky, které Štěpána zaujaly, sourozenci je obvykle do příštího setkání vyrobili. Cíle, které si maminka vytyčila, postupně po jednotlivých krocích zdolávala. Nejen, že se naplno věnuje svým třem dětem, ještě zvládá podporovat další rodiny. Štěpán má kombinované postižení včetně zrakového postižení (strabismus a centrální vada zraku), které výrazně ovlivňuje prostorovou orientaci a prostorové vnímání, přehled o dění kolem sebe, koordinaci oka a ruky, celkovou orientaci na ploše, rozpoznávání podnětů, obrázků, obličejů a mnoho dalšího. Štěpán nyní potřebuje iPad od firmy Apple. Škola, kterou navštěvuje, je zapojena do práce s iPady ve výuce. Veškeré činnosti (aplikace, obrázky, obrázkový komunikační slovník a jiné), které Štěpán dělá ve škole, by tak mohl procvičovat na svém zařízení i doma. V případě nemoci či pobytu v lázních by mu mohl vyučující prostřednictvím moderních technologií nasdílet další zadání a úkoly. Věřím, že se vše podaří tak, aby mohl Štěpán brzy zdolávat další výzvy prostřednictvím vhodných aplikací na iPadu a přeji si, aby jemu, mamince i Terce s Kubíkem vydržela ta ohromná energie, nadšení a trpělivost, které Štěpánka posouvají stále dál a dál.

Společně jsme vybrali
celou částku 12,947 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka napsala příběh svého Štěpánka

Štěpánek se narodil jako zdravé miminko, bohužel se ale v osmém měsíci začal odchylovat od ostatních. Do té doby jsem si myslela, že jsme spokojená rodina, které už nic nechybí ke štěstí.

Teď, když má Štěpánek 9 let, můžu říci, že jsme šťastná rodina, náš život je ale zcela výjimečný. Štěpánek trpí centrální svalovou hypotonií (ochablé svalstvo), atypickým autismem, strabismem a specifickou formou retardace. Jedná se o 5. typ dominantní retardace, kterou v celém Česku trpí pouze můj syn. Když jsme se tyhle diagnózy dozvěděli, snažili jsme se okamžitě dohnat ujíždějící vlak, který s sebou bral Štěpánkovo zdraví. Bohužel se nám to zatím nepodařilo.

Neustále s ním musíme posilovat jeho oslabené svaly, trénovat orofaciální masáže na podporu kousání a polykání a pracovat na jemné motorice. Zároveň je také třeba pracovat na Štěpánkově mentálním vývoji.

Velice by nám pomohl iPad. Štěpánek si práci s ním už vyzkoušel ve škole a byli jsme překvapeni, že na něm dokázal chvíli pracovat a soustředit se. Díky speciálním programům, které má pouze iPad, může můj autistický chlapeček trénovat jemnou motoriku a zároveň se mentálně rozvíjet. Pro naši rodinu je však pořízení takové pomůcky velmi nákladné a bohužel si ji nemůžeme dovolit.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě