Štěpánovi na pomoc s komunikací s blízkými

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

tablet s komunikačním programem, výukovými hrami a speciální klávesnicí; dar zajišťuje Petit-os.cz

Obrázek daru
Mgr. Vladimíra Žatecká
Patron příběhu

Mgr. Vladimíra Žatecká

učitelka/logopedka

Komentář patrona

Chlapce znám ze školy a ze společných volnočasových sportovních aktivit. Jsem jeho učitelkou a logopedem již desátým rokem. Je velmi snaživý, pracovitý, pečlivý, milý, přátelský a společenský. Je sportovcem tělem i duší. Všechno dělá s obrovským nasazením. Je pro mě radostí sledovat jeho pokroky. Jeho velkou oporou jsou jeho neuvěřitelně laskaví a milující rodiče, kteří ho vychovávají stejně, jako dítě bez handicapu. Díky jejich přístupu je ze Štěpánka osobnost. Miluje své dvě mladší sestřičky a žije život se všemi jeho radostmi i starostmi. Sedmnáctiletý Štěpán je chlapec s mentální retardací, má problémy se srdcem, je po ortopedické operaci nohou, má oslabenou imunitu, často bojuje s infekcemi středního ucha. To, co ho nejvíce omezuje a limituje, je jeho těžký komunikační handicap. Dorozumí se pouze s nejbližšími, pro většinu ostatních lidí je jeho řeč naprosto nesrozumitelná. Čím je starší, tím hůře snáší neúspěchy při navazování kontaktů s okolním prostředím. Velmi dobře rozumí řeči a má bohatou pasivní slovní zásobu. Bohužel, aktivně se dorozumívá jen s velkými obtížemi.

Společně jsme vybrali
celou částku 21,290 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka Štěpána vypráví jeho příběh. Moc by si přála se s ním mít možnost vždy domluvit.

Náš syn Štěpán se narodil v roce 2001. Celé těhotenství jsme si mysleli, že čekáme zdravé miminko, ale bohužel po porodu se ukázalo, že má několik vrozených vad. Několik dnů po Štěpánkově narození ho musel dokonce transportovat kvůli srdeční vadě vrtulník do motolské nemocnice v Praze.

Změnil se nám celý dosavadní život a prognóza nebyla dobrá. Syn prodělal dvě operace srdce a nakonec jsme si ho ve dvou měsících odvezli konečně poprvé domů. I přes všechny vady, s kterými se narodil a které se v průběhu života musely několikrát znovu operovat, a jeho těžké mentální retardaci si syn život vybojoval a letos oslaví 18-té narozeniny.

Štěpán chodí a miluje sport, je velmi společenský a rád mluví. Bohužel má velmi opožděný vývoj řeči a je mu špatně rozumět. Proto se snaží slova různě ukazovat, kreslit, ale občas se zkrátka nedomluvíme.

Nyní se Štěpán potýká s pubertou, bývá více podrážděný a náladový. Když mu okolí nerozumí, často ho to mrzí a rozčiluje se.

Věřím, že tablet s komunikačním programem, speciální klávesnicí a výukovými hrami by mu hodně pomohl při komunikaci s rodinou, kamarády i při učení.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě