Stolek a židlička pro Lukáška

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

dřevěnou jídelní židličku a stolek; dar zajišťuje Maxmax.cz

Obrázek daru
Mgr. Lenka  Jankulíková
Patron příběhu

Mgr. Lenka Jankulíková

rodinný poradce rané péče

Komentář patrona

Lukášek je klientem rané péče a já jsem jejich rodinná poradkyně. Lukáška znám 4 měsíce, ale jeho rodinu už 19 let. Před lety jsem učila jeho maminku (a další sourozence) ve speciální škole – byla jsem její třídní učitelka. Není možné popsat všechna témata, problémy, radosti a starosti té doby. Stále si cením možnosti nahlédnout do mnoha romských rodin, potkat se se srdečnými lidmi, s emocemi, které jsme se naučili schovávat, s jinou kulturou, s vírou v dobro v každém z nás, se silou osobního setkání, s dobrou vůlí na obou stranách. Těžko stravitelnou druhou stranou mince jsou však nezaměstnanost, drogy, krádeže, sociální bariéry, vazby, výkony trestu, soudy, ubytovny, exekuce. Prarodiče mají zájem o Lukáškův zdárný vývoj. Chtějí mu pomoci překonat handicapy, které ho od narození provází, chtějí rozumět jeho chování a jeho komunikaci. Chlapec je nyní ve věku, kdy se budují a posilují stravovací, hygienické a kulturní návyky, rozvíjí se hra a soustředění. K tomu by měl mít vlastní koutek. Rodina dostala starý polorozpadlý zahradní dětský stůl a lavičku, kterou si opravili a používají. Nový malý nábytek by Lukáškovi poskytl kvalitní sezení k jídlu i ke hrám. Lukášek se nyní nachází ve vývojově velmi důležitém období a potřebuje správné podněty a podmínky. Jak řekl J. A. Komenský: "Omeškání nebezpečenství nese." Ve škole se potom těžko dohání, co mělo proběhnout v předškolním věku.

Společně jsme vybrali
celou částku 1,087 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Lukášek, kterého vychovávají prarodiče, a jeho příběh

Dvouletý Lukášek je zvídavý, učenlivý a šikovný kluk. Stará se o něj babička s dědou, protože maminka, která byla dlouhodobě drogově závislá, je ve výkonu trestu. Kdo je Lukáškovým otcem bohužel nikdo neví.

Prarodiče svého vnuka milují. Vytvořili pro něj domov a dávají mu spoustu lásky. Za všech okolností jsou tady pro něj. Rodina žije částečně ze sociálních dávek, částečně z peněz, které vydělá dědeček. Domácnost mají zařízenou skromně, ale jsou to srdeční a pohostinní lidé, u kterých se člověk okamžitě cítí jako doma. A Lukášek se u nich má výborně.

Lukášek se bohužel pere s opožděným vývojem a hyperaktivitou. Babička s ním také navštěvuje psychiatra. Za svůj krátký život už toho totiž hodně zažil a prarodiče se teď snaží, aby to na něm zanechalo co nejmenší stopy.

Babička s dědou dělají všechno pro to, aby se Lukášek hezky vyvíjel, proto si pro něj přejí malý stůl a židličku. Měl by tak svůj koutek, který si vyzdobí podle sebe. Místo, kde si může hrát, ale třeba také jíst. Babička zatím Lukáška krmí tak, že ho má buď na klíně, nebo ve staré a malé autosedačce. Protože si ale prarodiče takový výdaj momentálně nemohou dovolit, žádají o pomoc Patrona dětí. Pojďme jim společně pomoci.

P. S. Jméno v příběhu bylo změněno. Děkujeme za pochopení.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě