Terezce na jistější a stabilnější chůzi

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

přístroj sloužící k elektrostimulaci chůze; dar zajišťuje Stargen EU s.r.o.

Obrázek daru
Ing. Bc. Lenka  Prokopová
Patron příběhu

Ing. Bc. Lenka Prokopová

fyzioterapeutka

Komentář patrona

Terezku znám z Centra Arpida, kde pracuji jako fyzioterapeutka. Začaly jsme spolu cvičit v únoru tohoto roku. Terezka se pere s následky dětské mozkové obrny, která postihla zejména pravou stranu jejího těla. Největší problémy má s pravou nohou, obzvláště těžké pro ni je přitáhnout špičku při nákroku na chodidlo. Terezce by velmi pomohl přístroj, který bude aktivovat nervosvalové dráhy, jež jsou potřeba pro obnovení funkce svalů přitahujících pravou špičku. Jeho používání povede k celkovému zlepšení chůze i stability těla, což pozitivně ovlivní celý Terezčin život. Protože se ale jedná o obrovský výdaj, který si rodina nemůže dovolit, prosí vás o příspěvek.

Celou částku se bohužel nepodařilo vybrat. Dary se ale nikde neztratily, podpořili jste jimi jiné dětské příběhy. Děkujeme!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh Terezky, která bojuje s následky dětské mozkové obrny

Desetiletá Terezka se narodila ve 27. týdnu se silným krvácením do mozku. Okamžitě proto putovala rovnou do inkubátoru, kde zůstala tři měsíce. Když se její stav stabilizoval a já si ji konečně mohla odvézt domů, byla jsem neskonale šťastná. Postupem času jsem si ale všimla, že má Terezka jednu ruku neustále zatnutou v pěst. Hned jsem s ní běžela k lékaři, který pro mě neměl dobré zprávy. Kvůli krvácení do mozku a komplikacím po porodu Terezka prodělala dětskou mozkovou obrnu.

Dlouho jsem poslouchala, že moje dcerka nebude nikdy chodit a skončí na vozíku. S tím jsem se ale nehodlala smířit! Hned jsem s ní začala cvičit podle Vojtovy metody, díky čemuž se v roce a půl poprvé postavila. Nedokáži ani popsat, jak moc jsem na ni byla pyšná.

I přes veškerou snahu moji i lékařů ale dětská mozková obrna Terezku trápí dál. Největší problémy způsobuje pravé straně jejího těla. Pravou ruku Terezka téměř nepoužívá a její pravá noha je kratší než levá. Má také zkrácenou achilovku a slabé svaly. Při chůzi se jí propadá koleno, a proto často padá. Jednou mi dokonce kvůli těžkému pádu skončila s otřesem mozku v nemocnici.

Terezka neustále rehabilituje, cvičí a moc se snaží najít ve své chůzi potřebnou stabilitu a jistotu. Bohužel se jí to zatím nedaří. Nedávno jí ale byl doporučen přístroj, který funguje na principu funkční elektrostimulace, což znamená, že dodává naprogramovanou nízkou úroveň elektrické stimulace, která aktivuje nervy a svaly. Tím se zlepšuje rozsah i jistota pohybu. U lidí, kteří tento přístroj vyzkoušeli, se prokazatelně zlepšila chůze i stabilita a výrazně ubylo pádů. A to je přesně to, co Terezka potřebuje.

Bohužel, tento přístroj pro lepší chůzi stojí obrovské peníze a pojišťovny nám s jeho pořízením nepomohou. Manžel pracuje jako řidič a já jsem zaměstnaná na zkrácený úvazek jako prodavačka. Musím totiž Terezku vozit ze školy i do školy, na rehabilitace, každý den navíc dlouho cvičíme i doma. Práci na plný úvazek tak zatím mít nemůžu. Kromě Terezky potom vychováváme ještě pětiletého Tadeáška. Péči o dvě děti plus náklady na Terezčiny rehabilitace zvládáme uhradit, přístroj na elektrostimulaci její chůze ale představuje položku, kterou si už nemůžeme dovolit. Proto se obracíme na vás.

Terezka je veselá slečna, která se chce vyrovnat dětem ve svém okolí. Má silnou vůli jít za svými sny a bojovat za to, co si opravdu přeje. A jejím největším přáním je bez problémů běhat po hřišti a hrát se svými kamarády fotbal. Pomozte mi prosím jí tento sen splnit.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě