Terezce na procvičování zraku a jemné motoriky

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

iPad; dar zajišťuje Mall.cz

Obrázek daru
Mgr. Irena  Assis dos Santos
Patron příběhu

Mgr. Irena Assis dos Santos

poradkyně rané péče

Komentář patrona

S Terezkou a jejími rodiči jsem se seznámila před rokem, kdy jsem s nimi začala spolupracovat jako poradkyně rané péče. Terezka je, i přes své zdravotní omezení, usměvavá holčička, která má velkou chuť učit se novým věcem a zkoušet vše, co dělají její vrstevníci. V tom jí pomáhá pravidelná intenzivní rehabilitace, logopedie, zraková stimulace, opakovaná lázeňská léčba a další terapie. Přesto má stále velmi oslabenou pravou polovinu těla a také vadu pravého oka, což ji omezuje v pohybu, při hře i v běžných činnostech jako je hygiena a příjem potravy. Společně s rodiči se snažíme u Terezky rozvíjet vidění pravého oka, jemnou i hrubou motoriku. K tomu, aby mohla více zapojit i pravou ruku a používala pravé oko, potřebuje speciálně upravené hračky a pomůcky. Jednou z nich je i iPad s aplikacemi vhodnými pro rozvoj zraku, řeči a dalších kognitivních funkcí. Slouží také jako motivace k používání pravé ruky. IPad se při využívání na konzultacích velmi osvědčil, Terezka by ho však potřebovala mít k dispozici častěji. Výhodou je, že již existuje velké množství rozličných aplikací, které lze využít pro podporu vidění (poznávání obrázků, chytání míčků, přiřazování tvarů a barev, skládání jednoduchého puzzle, malování, aplikace se světelnými efekty apod.). IPad tak může zastoupit mnoho jiných pomůcek. Má široké využití, čímž podpoří celkový vývoj Terezky. Pojďme na něj rodině přispět.

Společně jsme vybrali
celou částku 11,739 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh své nemocné Terezky

Čtyřletá Terezka to má od první minuty na světě hodně těžké. Narodila se bez hrudní kosti, což jí způsobovalo obrovské problémy s dýcháním i přijímáním potravy, proto jí musela být zavedena PEG sonda, kterou jsme ji krmili rovnou do žaludku. Potýkala se také s hemangiomem v oblasti pravého oka, což je nezhoubný nádor krevních cév, jež se rozrostl natolik, že Terezka ani nemohla otevřít oko. Do života si také přinesla nedovyvinutou štítnou žlázu, kdy jí zcela chybí jeden lalok, a zúženou krční tepnu.

Moje holčička má také diagnostikovaný syndrom Moyamoya, který se v Evropě objevuje jen zřídka. Jedná se o onemocnění cerebrálních tepen, jež způsobuje zúžení cév v mozku. Kvůli němu ve svých dvou a půl letech prodělala dvě mozkové mrtvice. Nejprve slabší na levou stranu, po měsíci potom masivní na pravou stranu. Terezka má za sebou už dvě operace mozku, které, jak doufám, minimalizují pravděpodobnost dalších ataků. Kvůli mrtvici má ale výrazně omezenou hybnost pravé poloviny těla.

A jak je na tom moje beruška dnes? Po operaci hrudníku, během níž jí lékaři voperovali goretexovou náhradu za hrudní kost, jí byla vyndána PEG sonda, takže už může normálně jíst i pít. S obojím sice bojujeme, jsem ale moc ráda, že se obejdeme bez sondy.

Pracujeme také na rozvoji zraku na pravém oku, které má vlivem hemangiomu poškozené. Hemangiom se naštěstí pomalu ztrácí, a to díky lékům. V rané péči, kam s dcerkou kvůli zrakové vadě docházíme, Terezka pracuje s iPadem, jež je díky speciálním aplikacím skvělou pomůckou pro stimulaci zraku, je ale také vhodný na procvičování jemné motoriky (Terezka má problémy s hybností pravé ruky). Podle lékařů i poradců by měla mít svůj vlastní iPad a zrak procvičovat častěji, problém je však v tom, že si jeho pořízení nemůžeme dovolit. Péče o Terezku je finančně náročná, k tomu s manželem vychováváme ještě druhou dcerku Natálku, proto vám budeme moc vděční za příspěvek.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě