Tříkolka pro autistu Erika

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

zdravotní tříkolku; dar zajišťuje INTER META Ostrava s.r.o.

Obrázek daru
Bc. Lenka  Venglařová
Patron příběhu

Bc. Lenka Venglařová

sociální pracovnice

Komentář patrona

Erika jsem poznala v roce 2010, kdy začal jako tříletý chlapec navštěvovat náš denní stacionář SALOME. Přišel k nám v době, kdy byl plně odkázán na plenky a neuměl se sám najíst. Od začátku naší spolupráce s rodinou jsme se u něj zaměřovali na posílení hrubé motoriky (pravidelně využíval naši rehabilitaci s fyzioterapeutem), trénovali jsme rovněž používání příboru. Dnes navštěvuje Speciální základní školu Slezské diakonie a také Sociálně aktivizační službu střediska SALOME, kde se zaměřujeme především na rozvoj jeho soběstačnosti a komunikace. Erik je hodně snaživý, ale nemá rád, když mu chceme pomáhat – vše chce dělat sám (ostatně jako každý autista). Když se mu ale něco opravdu povede, má z toho velkou radost. Erik má kromě autismu diagnostikovanou také těžkou mentální retardaci a vážné narušení komunikačních schopností. Trápí ho rovněž zkrácené šlachy, takže musí pravidelně rehabilitovat. Při běžné chůzi se rychle unaví, proto by se mu nesmírně hodila speciální tříkolka, která by mu pohyb hodně usnadnila. Při jízdě na ní by posiloval svaly na dolních končetinách a třeba i něco málo zhubl. V každém případě by byl více mobilní.

Společně jsme vybrali
celou částku 27,920 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh svého synka

Dvanáctiletý Erik se narodil jako zdravý a krásný kluk. Po očkování zhruba v roce a půl však přišel zlom. Erik se začal počůrávat, i když předtím už chodil na nočník. Přestal na nás také úplně reagovat, takže jsem se v první chvíli obávala, že snad neslyší. Po nějakém čase mi ale paní doktorka sdělila, že je Erik přímo učebnicový autista a že to s ním rozhodně nebudeme mít snadné.

Do té doby jsem se autismem nikdy nezabývala. Tušila jsem, že něco takového existuje, ale nikdy mě nenapadlo, že to potká naši rodinu. Nastudovala jsem si snad všechny dostupné materiály, abych věděla, jak se o svého synka starat. Pak mě ale zneklidnilo, když začal Erik vykazovat známky něčeho, co podle mě nemělo s autismem nic společného.

Můj syn postupně přestával chodit, nemluvil, nedokázal pokousat jídlo a měl těžké záchvaty. Lékaři ho proto poslali na magnetickou rezonanci, která k mojí hrůze odhalila jizvu na mozkovém laloku, ze které vytékala nějaká tekutina. Řekli nám, že se s tím nedá nic moc dělat a že jediné, co pro Erika můžeme udělat, je začít s ním pravidelně rehabilitovat a doufat, že se zase rozpohybuje. A tak začalo kolečko speciálních rehabilitací a hipoterapií, ve kterých pokračujeme dodnes.

Erikův stav se za poslední roky naštěstí dost zlepšil. Bohužel je ale baculatější, než by ve svém věku měl být. Sice rád tráví čas venku, má však potíže s lidmi kolem sebe. Kdykoli jdeme na hřiště nebo někam, kde je více lidí, nezvládá to. Stále tak hledáme nové způsoby pohybu, které by ho bavily.

Nedávno objevil ve stacionáři, kam pravidelně dochází, kola pro postižené děti, do kterých se doslova zamiloval. Hned jsme se s manželem zaradovali, že kolo je tou správnou cestou. Protože ale Erik na běžném kole jezdit neumí a bojí se ho, je pro něj mnohem vhodnější tříkolka. Ta je skvělým prostředkem nejen na venkovní řádění, ale také na posilování dolních končetin. Pořízení takové tříkolky však není zrovna levnou záležitostí, a protože si teď její nákup nemůžeme dovolit, prosíme o pomoc vás.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě