Milovník hudby a rýmovaček

Účinná terapie

pro autistu

Honzíka

Na pomoc rodině s nevidomým autistou

Přispět můžete na
jarní týdenní pobyt s C.T.A. (Centrum Terapie Autismu) pro Honzíka s maminkou a 5 bloků nácviku sociálních dovedností  
24 300 Kč
Zbývá 21 dní Cílová částka 32 000 Kč
Přispět Sdílet

Jsme tříčlenná rodina s šestiletým synem Honzíkem. Manžel pracuje jako nevidomý masér v teplických lázních, kam ho každý den doprovází naše vodící fenka Stela. Já jsem doma a starám se o synka.

Honzík je naše sluníčko, bohužel se však narodil s vadou zraku. Už v porodnici lékaři přišli na to, že Honzík nevidí na jedno oko. Když měl osm měsíců, naměřili mu na druhém oku 18 dioptrií. V tento okamžik nám moc pomohli v Rané péči Eda. Věnovali nám spoustu času a pozornosti, za což jsme jim velmi vděční. I přes tento velký handicap, byl však Honzík velkým milovníkem knížek, ležel v nich pořád. Dokonce se sám naučil číst.

Postupně se u něj začaly objevovat problémy s chováním, které jsme přisuzovali zrakovému postižení. Skutečným důvodem těchto problémů byl bohužel dětský autismus. Dostali jsme doporučení do CTA (CENTRUM TERAPIE AUTISMU), kde jsme získali velké množství rad a návodů, jak se synem pracovat. Všichni pracovníci byli moc nápomocní a za to jim patří naše velké DÍKY. Účastnili jsme se i terapeutického pobytu, kde jsme rovněž načerpali spoustu inspirace a motivace, jak pokračovat dál. Jsme také rádi, že se nám podařilo Honzíka integrovat do běžné školky, kde má vlastní asistentku. Chvíli trvalo, než si na něj učitelé i spolužáci zvykli. Dnes je ale velkým oblíbencem, a to zejména u svých spolužaček.

Honzík dlouho nevyhledával kontakt vrstevníků. Nevadil mu, ale neuměl reagovat, když ho děti kontaktovali. To se v loňském roce změnilo, a to díky nácvikům sociálních dovedností, které absolvuje v rámci CTA. Honzíkův pokrok se však trošku zpomalil tím, že loni o prázdninách přišel o zrak úplně. Jsem moc ráda, že na tuto změnu v Honzíkově školce dokázali reagovat a Honzík tam tak může chodit dál. Teď, když už nemůže číst, ho moc baví hudba a hledání rýmů na všechna možná slova. Více se také začal zajímat o okolní svět. 

Pobyty pořádané CTA Honzíkovi hodně pomáhají. Placení terapií a každodenní dojíždění je však pro naši rodinu velmi finančně náročné, a to zejména od té doby, co jsem kvůli Honzíkovi musela skončit v zaměstnání. Přesto bychom rádi v terapiích pokračovali, protože vidíme výsledky, které mu výrazně zlepšují život.

Lenka Holubcová Patron příběhu předsedkyně Občanského sdružení SEPPIA

Honzík se narodil s vážnou vadou zraku. Na jedno oko neviděl vůbec, na druhém měl 18 dioptrií. V současné době už bohužel nevidí vůbec. Před rodiči teď vyvstává problém, jak najít pro Honzíka vhodnou školu. Aktivity, kterým se věnují autistické děti, které mají zrak v pořádku, nejsou pro Honzíka vhodné. V zařízeních pro nevidomé ale většinou není obvyklé pracovat s autisty. Rodiče to teď nemají vůbec jednoduché. Aby mohl Honzík i nadále dělat pokroky, je nutné, aby absolvoval týdenní pobyt pořádaný Centrem Terapie Autismu a zároveň 5 bloků nácviku sociálních dovedností. Protože je to však pro rodinu finančně nemožné, požádali o pomoc PATRONa dětí.

Jak to funguje

Sami si volíte příběh

Komu a kolik přispějete, záleží
jen na vás. Vyberte si příběh, který vás oslovil, a darujte, kolik chcete.

Stačí pár kliknutí

Odeslat dar nezabere ani minutu. Pomůžete i tím, že budete příběhy sdílet se svými přáteli. U kafe
i na Facebooku.

Všechno dětem

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
z částky, kterou darujete. Vždy také dostanete zprávu s důkazem o využití daru.

Znáte dítě, které potřebuje pomoci?

Nechte nám na sebe kontakt, brzy se vám ozveme.