Vendelínkovi na pomůcku pro stimulaci zraku

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

iPad; dar zajišťuje Mall.cz

Obrázek daru
Bc. Lucie  Gregorová
Patron příběhu

Bc. Lucie Gregorová

poradkyně rané péče

Komentář patrona

Pracuji v rané péči EDA jako poradkyně rané péče. Jako organizace poskytujeme terénní služby rodinám, kterým se narodilo dítě se zrakovým a dalším postižením. Vendelínkova rodina se na nás obrátila v lednu letošního roku. Hned od začátku bylo jasné, že má Vendelínek největší problém se zrakem. Po vyšetření zrakových funkcí se ukázalo, že je jeho zrakové vnímání hodně proměnlivé, že fixuje velmi krátce a místy úplně ztrácí zrakovou pozornost. Tyto projevy vždy ukazují na centrální postižení zraku. Právě pro tyto děti se nám velmi osvědčila práce s iPadem, pro který jsme vyvinuli i vlastní aplikace pro stimulaci zraku a rozvoj zrakového vnímání. Velkou výhodou této pomůcky je také podsvícený displej pro lepší kontrastní citlivost, jednoduchost ovládání a také funkce zvětšování obrazů, později i písma. S iPadem u Vendelínka pracuji více než 4 měsíce a je zřejmé, že se velmi zlepšil. Začíná si uvědomovat, že se na něco dívá, a pomalu se mu také daří koordinace oko-ruka. Vendelínek však zatím nemá vlastní iPad a ten, který měl od nás půjčený, už putoval k jinému dítěti. Rodiče mu nyní iPad pořídit nemohou, proto zkouší své štěstí u Patrona dětí.

Společně jsme vybrali
celou částku 7,990 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh svého nemocného Vendelínka

Dvouletý Vendelínek je možná největší vodomil na světě. Miluje vodu a koupání, v bazénu i ve vaně. Když jdeme kolem řeky a vidím, že se tím směrem dívá, vím, že kdyby se mohl rozběhnout, nedokázala bych mu ve skoku do vody nikterak zabránit. Ve vodě je prostě šťastný, a jakmile z ní musí ven, dává rázně najevo, že se mu to ale vůbec nelíbí.

Vendelínek se narodil s geneticky podmíněnou chorobou, která nese označení Cri-du-cha. Známější je pod souslovím syndrom kočičího křiku. Příčinou onemocnění je úplná či částečná ztráta krátkého raménka 5. chromozomu. U našeho synka se nemoc projevuje neprospíváním, zúženým hltanem (jí jen mixovanou stravu), opožděným psychomotorickým vývojem (neleze, nesedí ani nemluví) a poškozením zraku.

A právě zraku se s Vendelínkem momentálně věnujeme nejvíc. Hodně nám s tím pomáhají pracovníci rané péče EDA, od nichž jsme měli zapůjčenou asi nejdůležitější pomůcku, kterou je iPad se speciálními aplikacemi pro stimulaci zraku. Bohužel jsme ho už ale museli vrátit, aby ho mohlo využívat další dítě. Proto bychom mu chtěli pořídit jeho vlastní iPad, pro jeho vývoj je to nesmírně důležité.

Vendelínek měl do svých 1. narozenin na každém oku tři dioptrie, dnes už nepotřebuje ani jednu. Problém s jeho zrakem totiž spočívá v mozku, což se dá zlepšit právě správnou stimulací díky speciálním zrakovým aplikacím, které jsou dostupné jen na iPadu. Momentálně však nemáme dostatek finančních prostředků na to, abychom mu iPad zakoupili. A protože ho Vendelínek potřebuje co nejdříve, rozhodli jsme se zkusit požádat o pomoc vás. Předem vám všem, kteří pomáháte, moc děkujeme.

P. S. Jméno dítěte v příběhu není skutečné, náš příběh ale skutečný je!

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě