Verunce na rozvoj zrakového vnímání

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

iPad pro zrakový rozvoj dítěte; dar zajišťuje Mall.cz

Obrázek daru
Bc. Lucie  Gregorová
Patron příběhu

Bc. Lucie Gregorová

konzultantka pro pohybový vývoj, poradkyně rané péče

Komentář patrona

Verunka je holčička, která má trvalé potíže s dýcháním a těžké pohybové a zrakové postižení. A právě z důvodu jejího zrakového postižení je její rodina klientem Rané péče EDA. U Verunky jde o kortikální postižení zraku, označované též jako korová slepota nebo centrální postižení zraku. To znamená, že má proměnlivou zrakovou pozornost, zrakové učení je pro ni velmi unavující a spontánní zraková aktivita je výběrová a krátká. Rozlišení malého kontrastu, odhad hloubky prostoru a sledování rychlejšího pohybu je pro ni obtížné. Pro trénování zraku potřebuje dostatečné osvětlení, kontrastní citlivost, jednoduchou, ale výraznou grafiku, aby viděnému porozuměla. Pro rozvoj zrakového vnímání doporučujeme ideálně práci s iPadem, který v tuto chvíli přestává být jen hračkou, ale stává se ideální pomůckou pro dítě se zrakovým postižením. Do iPadu se dá stáhnout celá řada aplikací určených právě dětem se speciálními potřebami. Velkou výhodou této pomůcky je podsvícení displeje, který dodá zobrazovanému jasný kontrast, a to jak při edukativních hrách, jež je možné využít pro podporu rozvoje zrakových a grafomotorických dovedností, tak i při využití fotoaparátu pro podporu komunikačních dovedností. Jednoduché ovládání (stačí se jen lehce jakkoliv dotknout) a hlasový či hudební doprovod má vzhledem k Verunčinu motorickému postižení velký vliv na její motivaci a úspěšnost. Pevně věřím, že se potřebná částka na pořízení iPadu povede vybrat a Verunka tak bude mít možnost se pomocí něj učit, jak používat svůj zrak.

Společně jsme vybrali
celou částku 11,828 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Příběh Verunky, která se musí naučit, jak používat svůj zrak

Šestnáctiměsíční Verunka se narodila po naprosto bezproblémovém těhotenství. Na svět však přišla císařským řezem, protože jednoho dne maminka přestala cítit pohyby miminka.

Verunka se dnes potýká se svalovou ochablostí, tzv. hypotonií. Její tělíčko je nejslabší v oblasti hrudníku, kdy činnost jejích plic nezvládá pokrýt potřebu těla. Celodenně je proto připojená ke kyslíku. Její plíce jsou také náchylné k infekcím a jejich obranyschopnost je minimální.

Verunka má rovněž velké problémy se zrakovým vnímáním. Potíže jí dělá sledování rychlejších pohybů a kontrastů, nevyzná se v prostoru. Je proto nutné, aby denně očka trénovala.

Kvůli jejímu zrakovému hendikepu začali rodiče spolupracovat s Ranou péčí EDA, která pomáhá rodinám s dětmi se zrakovým a kombinovaným postižením. Tam jim poradkyně doporučila iPad jako důležitou pomůcku při rozvoji vnímání a zraku. Verunka si ho už vyzkoušela a je vidět, že se při práci s ním výborně rozvíjí její koordinace oko-ruka.

Rodiče by Verunce iPad rádi pořídili, bohužel na to ale nemají peníze. Péče o Verunku je totiž finančně nákladná, rozličné rehabilitace a terapie rodinu stojí hodně peněz. Proto se rozhodli požádat o příspěvek na iPad Patrona dětí. Pomůžeme?

P. S. Jméno dítěte bylo v příběhu změněno. Děkujeme za pochopení.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě