Viktorce na intenzivní neurorehabilitace

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

neurorehabilitace; dar zajišťuje Sarema

Obrázek daru
Romana  Suchanová
Patron příběhu

Romana Suchanová

rodinná přítelkyně

Komentář patrona

S Viktorčinou maminkou se znám celý svůj život. Po vytouženém prvním synkovi se s manželem velmi těšili na příchod holčičky a zdálo se, že jim ke štěstí už nic nechybí. Maminčino těhotenství probíhalo v pořádku, pak ale dostala infekci a ve 24. týdnu jí odtekla plodová voda. Viktorce se na svět zkrátka chtělo dřív, o dost dřív. Dnes se malá bojovnice potýká s následky dětské mozkové obrny, trápí ji mikrocefalie a problémy s vizuomotorickou koordinací. Rodiče ji vozí na pravidelné hipoterapie i delší rehabilitační pobyty, poctivě cvičí i doma. Viktorka má totiž velké potíže s hrubou motorikou a bez pravidelného cvičení se neobejde. Zanedlouho by měla absolvovat intenzivní neurorehabilitační pobyt, který stojí téměř 50 000 korun. A protože si teď rodiče takový výdaj nemohou dovolit, prosí o pomoc Patrona dětí.

Společně jsme vybrali
celou částku 49,900 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Maminka vypráví příběh své Viktorky, která si svůj život musela vybojovat

Viktorka se narodila předčasně, už ve 24. týdnu. Když jsem ji viděla v inkubátoru na JIP, plakala jsem. Nemohla jsem uvěřit tomu, že ten malý uzlíček je moje dcerka. Sžíral mě obrovský strach o její život, strach z neznáma, z toho, co se bude dít a co může nastat. Lékaře jsem téměř nevnímala a z jeho slov jsem zaslechla jediné: „Jedna třetina dětí přežije, jedna třetina přežije s postižením, jedna třetina zemře.“

Po měsíci a půl od svého narození dostala Viktorka infekci, která vyústila v enterokolitidu (akutní zánětlivé nekrotizující onemocnění střeva). Podstoupila 2 operace střev a lékaři jí vytvořili vývod, i přes maximální možnou kyslíkovou podporu však měla nízkou saturaci (nasycení krve kyslíkem), což se neobešlo bez následků. Lékaři nám tehdy řekli, že Viktorka možná nepřežije. Naše malá hrdinka se ale nevzdala.

Dnes má Viktorka diagnostikovanou dětskou mozkovou obrnu ve formě spastické diparézy (postižení dolních končetin), mikrocefalii (projevuje se zastavením růstu mozku a někdy i celé hlavy) a zhoršenou vizuomotorickou koordinaci (souhra očí a rukou). Mentálně se vyvíjí, jen trošku pomaleji, a tak je oproti svým vrstevníkům asi o rok pozadu. Co se týče fyzické stránky, má Viktorka problém především v hrubé motorice, lehce v jemné. Nyní, ve svých třech letech, zatím samostatně nechodí, umí ale řádit ve svém chodítku. Bohužel se pohybuje jen po špičkách, což je důsledek spasticity (svalového napětí) v jejích nožkách.

Aby se její stav zlepšoval a byla naděje, že jednou bude schopná samostatné chůze, jezdíme s ní na pravidelné hiporehabilitace (terapie s využitím pohybu koňského hřbetu), intenzivní neurorehabilitace, cvičíme také dle Bobath konceptu. Samozřejmě nakupujeme i řadu rehabilitačních pomůcek.

Většinu nákladů na rehabilitace, terapie i pomůcky si hradíme sami. Péče o hendikepované dítě je nesmírně nákladná a nám teď nezbývají peníze na neurorehabilitační pobyt, který Viktorce pomáhá nejvíce. A tak jsme se s manželem rozhodli požádat o pomoc Patrona dětí a věříme, že se potřebná částka podaří vybrat. Za každý příspěvek vám budeme velice vděční.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě