Zuzance na trénování pozornosti a trpělivosti

Obrázek příběhu
Přispívali jste na

iPad; dar zajišťuje Mall.cz

Obrázek daru
Marie Teplá
Patron příběhu

Marie Teplá

poradce rané péče

Komentář patrona

Do Zuzančiny rodiny dojíždím od prosince roku 2017 jako poradce rané péče. Více jsme se také poznali na pobytu klientských rodin v květnu roku 2018. Zuzanka žije s rodiči, starší sestrou a prarodiči v rodinném domku na vesnici. Má opožděný vývoj řeči a v jejím chování se projevují prvky autismu. Když se má něčemu podřídit, objevuje se u ní problémové chování (vztek, vzdor, válení po zemi). Hodně okusuje věci. Apple iPad Zuzance pomůže vydržet chvíli v klidu, soustředit se na konkrétní činnost, a bude pro ni také motivací a odměnou za spolupráci při jednoduchých úkolech. V jednotlivých aplikacích bude mít možnost obohacovat svoji slovní zásobu a celkově tak rozvíjet řeč i další dovednosti (jako např. ukazování, grafomotorika, přiřazování, třídění apod.). Bude se také přirozeně učit porozumět jednoduchým pokynům.

Společně jsme vybrali
celou částku 10,983 Kč

Děkujeme všem!

Sdílet příběh:

Aby se autistka Zuzanka mohla propojit se světem kolem ní

Jsem maminkou tříleté princezny Zuzanky. První dva roky jejího života probíhaly tak nějak standardně, Zuzanka se hezky vyvíjela. Později jsme si ale všimli, že nás vůbec neposlouchá a nechce se jí mluvit. Obávali jsme se proto, že má potíže se sluchem. Po absolvovaném vyšetření nám ale bylo sděleno, že nás Zuzanka spíše nevnímá. Po následujícím neurologickém vyšetření a týdenním pobytu v nemocnici jsme najednou museli čelit pro nás zcela nové situaci – naše holčička má multisystémovou vývojovou poruchu se symptomy autismu a středně těžkou až těžkou mentální retardaci. V tu chvíli si říkáte: „Dobře, a co to vlastně znamená?“

Situace dnes vypadá tak, že naše Zuzanka nemluví, mluvenému slovu nejspíš ani nerozumí. Jí jen vybrané druhy jídel a pije pouze jeden konkrétní nápoj. Sama se ale najíst zatím nedokáže. Nosí plenky, špatně spí a mívá záchvaty vzteku, při který ubližuje sama sobě, ale útočí i na ostatní. Často nevnímá okolí, nebo se naopak vrhá k cizím lidem, objímá je a dává si jejich ruce na hlavu, občas je i olízne. Zuzanka je také hodně aktivní a často nám utíká. Přeleze nebo podleze plot, prodírá se křovím nebo leze do stromů. V noci se s ní v ložnici musíme zamykat, protože jinak bychom ji ráno možná našli v sousedním městě. Tím ovšem výčet jejích „podivností“ nekončí. Když někde spatří vodu nebo kaluž, okamžitě se v ní musí vyválet. Stále se nám svléká a vykonává potřebu kdekoli se jí zrovna chce. V lepším případě to rozšlape, v horším to na sebe všechno napatlá. Jakkoli to může znít legračně, v reálném životě to zábava vůbec není. Věřte, že se nám tím Zuzanka už postarala o nejednu horkou chvilku. Člověk musí být neustále ve střehu.

V současné době docházíme do střediska rané péče, kde jsem Zuzanku poprvé viděla hrát si s iPadem. Byla jsem velmi mile překvapená, že se na tuto činnost dokázala po nějaký čas soustředit. Při práci s ním byla klidná a některé jednoduché úkoly jí opravdu šly. Proto bych jí ráda pořídila vlastní iPad s obalem a ochranným sklem, na kterém by se mohla pomocí obrázků a úkolů rozvíjet, učit se novým věcem a trénovat soustředěnost. Speciální aplikace Zuzance také umožní lépe chápat, co se kolem ní děje. Vysvětlení, které jí můžeme s manželem poskytnout, totiž nechápe. Pořízení iPadu je ale v tuto chvíli nad naše finanční možnosti.

Na pomoc dětem putuje vždy 100 %
částky, kterou darujete.

Aktuálně čekají na vaši pomoc

Vyberte kraj na mapě