Lži a výhrůžky kvůli koronavirové pomoci: Tadeáš se raduje z jídla, jiní si

06. 08. 2020
Lži a výhrůžky kvůli koronavirové pomoci: Tadeáš se raduje z jídla, jiní si

Vybílený účet, prázdná lednice a před sebou účty za elektřinu, nájem a výdaje za školní pomůcky. To je situace, před kterou je postaveno až 400 tisíc Čechů, jak ukázal průzkum agentury STEM. Možností pomoci je pak celá řada. Jednu takovou nabízí i Patron dětí, který vybízí ke kuráži říci si o pomoc.

Ředitelka Edita Mrkousová ale hned dodává, že se více ozývají ti, kteří by příspěvek nepotřebovali. Připomíná příběh falešných samoživitelek, lidí, kteří měli problém ještě před koronakrizí. A dokonce i snahu krajské zastupitelky, která prosila o tři tisíce korun.

Koronavirová epidemie zasáhla nějakým způsobem každého Čecha. Hluboce se dotkla rodin, které již před krizí balancovaly na okraji chudoby, ale také podnikatelů a obyčejných lidí. Vláda podnikla kroky, aby co nejvíce lidem pomohla krizi zvládnout. Rozjela program Antivirus, který chrání před vyhazovy, zavedla delší ošetřovné a rovněž i žádost o mimořádnou okamžitou výpomoc - tedy jednorázovou dávku poskytovanou Úřadem práce.

Na tyto věci mají nárok zájemci, které krize opravdu zasáhla. Najdou se ale i ti, kteří se snaží z pandemie koronaviru vytěžit co nejvíce. A hledají, kde by se dalo „vyškemrat“ pár tisícovek. S touto zkušeností se potkala i organizace Patron dětí, která zavedla koncem března speciální transparentní účet, díky němuž mohla zasílat potřebným rodinám základní potraviny, hygienické pomůcky a další.

„Přišlo nám 6000 žádostí a jenom 900 z nich jsme podpořili. Většina lidí nebyla schopna a často ani ochotna splnit naši podmínku pro mimořádnou pomoc - tedy předložit jakýkoliv důkaz, že se ve složité situaci ocitla právě v důsledku koronakrize,“ uvedla pro Blesk Zprávy výkonná ředitelka Patrona dětí Edita Mrkousová. Dodala, že je pro ni nepochopitelné, když se někdo snaží využít takové situace a vytěžit peníze na úkor těch, kteří ji opravdu potřebují.

„Posílají účty za člun i výhrůžky“

Mimořádná pomoc Patrona dětí je k dispozici do 17. srpna. Nutným předpokladem k získání daru v podobě tzv. balíku základních životních potřeb s potravinami, drogerií a hygienou, ale i k získání peněžní pomoci či pomoci s úhradou nájmu je vyplnění žádosti a zaslání důkazu o dopadech koronakrize na život. Může se jednat o kopii výpovědi, o výpis z účtu prokazující snížení příjmu apod. Samozřejmostí je i rodný list dítěte. Pomoc je přeci jenom určená rodinám s dětmi do 18 let.

„Nechápu tu troufalost, že se ozývají i tací, kteří se do nouze nedostali. Někteří z nich jsou navíc hrubí a zlí. Po zamítnutí žádostí nám píšou výhružné SMS a občas i něco o tom, že se máme dostavit na úřad a zpovídat se z finančního podvodu,“ kroutí hlavou Edita Mrkousová. „Jsou i tací, kteří ráno napíšou žádost a večer nám naštvaně volají, proč už nemají na účtu peníze,“ povzdychla si.

Jedním z darů mimořádné pomoci Patrona dětí je finanční příspěvek. Organizace ale přišla na problém, lidé si kupovali „hlouposti“. **„Po získání peněžní pomoci mají za úkol doložit, že ty peníze použili na potraviny. Nám ale chodily zpátky účtenky, na kterých jste viděla nafukovací člun či exotické ovoce,**“ konstatovala Edita Mrkousová.

Falešné samoživitelky s drahým tetováním

Stávalo se také, že některé maminky fingovaly samoživitelství. „Neuvědomí si, že si je budeme prověřovat. A pak najdeme na sociální síti, jak si užívají dovolené s partnerem anebo si pořizují drahé tetování.“

(Článek byl publikován 6. srpna 2020 na blesk.cz)

Sdílejte článek s přáteli

Nepřehlédněte

Festival v Karlových Varech byl plný celebrit, smíchu i vzdělávání
20. 07. 2022

Festival v Karlových Varech byl plný celebrit, smíchu i vzdělávání

„Jako oficiálního neziskového partnera jsme si Patrona dětí vybrali zejména pro jeho transparentnost a adresnost,“ řekl Jiří Bartoška, herec a prezident MFF KV. Celebrity si na pomoc dětem připíjely šampaňským a navštěvovaly nás. Hlavně však do stánku Patrona dětí chodili lidé, kteří si chtěli vyzkoušet život lidí se zdravotním znevýhodněním.

Letní tábory začínají být pro mnohé rodiny finančně nedostupné
23. 05. 2022

Letní tábory začínají být pro mnohé rodiny finančně nedostupné

Přichází léto a děti jsou plné očekávání. Aby taky ne, prázdniny jsou za dveřmi! S tím se ale hlásí náročné období pro rodiče, kteří musí chodit do práce i v tomto období. Hlídání babičkami či jinými příbuznými není pro každého samozřejmostí a tak přicházejí na řadu příměstské nebo pobytové tábory. Ne každý však na ně letos má peníze.