Obědy školákům loni pomohly 2 446 dětem mít ve škole teplé jídlo

08. 02. 2024
Obědy školákům loni pomohly 2 446 dětem mít ve škole teplé jídlo

Díky projektu Obědy školákům realizovaného z neinvestiční dotace MŠMT ve výši 8 188 380 Kč bylo v roce 2023 podpořeno 2 446 dětí z 227 základních škol po celé České republice. Cílem bylo zajistit, aby žádné dítě nemuselo být ve škole hladové a mělo stejnou šanci jako jeho spolužáci na kvalitní vzdělání a sociální začlenění.

Projekt Obědy školákům se v souladu s pravidly výzvy ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy soustředil na pomoc dětem z rodin, které se nacházejí v dlouhodobě nepříznivé finanční situaci a nemohou si dovolit platit školní obědy. „Finanční prostředky byly rozdělovány školám, které o pomoc svým žákům projevily zájem, dodaly seznamy vybraných potřebných žáků s vypočtenou částkou v závislosti na zvoleném období podpory v rámci celého roku 2023 a s rodiči podepsaly souhlasy se zapojením dětí do projektu,“ vysvětlila Edita Mrkousová, výkonná ředitelka Patrona dětí.

Patron dětí oslovil přes tisíc škol, „chytla“ se zhruba čtvrtina

S nabídkou úhrady obědů žákům oslovil Patron dětí sám 1 174 škol a samostatných školních jídelen. Některé využívaly již jiné projekty na úhradu školního stravování, jiné v obavách z další administrativní zátěže spolupráci odmítly či na nabídku vůbec nereagovaly. Svůj zájem o pomoc však mohly naopak projevit i samy školy nebo dokonce rodiny, kterým Patron dětí umožnil registraci na speciální podstránce webu Obědy školákům s podporou MŠMT. Z celkové částky dotace MŠMT tak Patron dětí zaplatil školní obědy ve výši 6 579 360 Kč. „Především z důvodu nemocnosti či stěhování žáci však celou částku nevyužili a projedli celkem 5 151 332 Kč,“ konstatovala Edita Mrkousová, výkonná ředitelka Patrona dětí. Zbylé finanční prostředky Patron dětí vrátil zpět MŠMT.

Obědy ve škole nejsou jen jídlo, jsou příležitostí k budování sounáležitosti a odstranění sociálních rozdílů v třídním kolektivu

Školy, které se do projektu Obědy školákům zapojily v rámci vyhodnocení spolupráce vesměs hlásily pozitivní změny nejen v chování a výkonu dětí, ale také ve školní atmosféře. Alena Heršálková, ředitelka základní školy v Helsinské ulici v Táboře, vysvětlila: „Projekt nepřinesl jen obědy. Všimli jsme si lepší školní docházky a zlepšení vztahů mezi dětmi. Je to jako kdyby se škola stala víc domovem, místem, kde se děti cítí bezpečně.“ Jaroslava Glaserová, ředitelka základní školy T. Stolzové v Kostelci nad Labem, přidala: „Poskytování bezplatných obědů ve škole značně přispělo k vytvoření rovnocenného prostředí mezi žáky bez ohledu na jejich sociální pozadí. Některé děti u nás poprvé ochutnaly, co to je mít pravidelný teplý oběd. Vidíme, jak to ovlivňuje jejich náladu, soustředění a celkovou pohodu.“

Obědy zdarma pomáhají začleňovat do kolektivu chudé děti

Projekt také otevřel diskusi o důležitosti přístupu k zdravému stravování ve školách a o roli, kterou škola hraje v životech dětí z různých sociálních prostředí. „Žáci zapojení do projektu se mnohdy poprvé setkali s tak byl pestrým jídelníčkem, který jim dovolil objevovat nové chutě, nové potraviny a jídla se kterými se dosud v domácím prostředí nesetkali. Tato zkušenost nejen obohatila jejich stravovací návyky, ale také podpořila zdravý životní styl. Někteří z nich si osvojili základní pravidla stravování,“ uvedla Ivana Šťastná, ředitelka základní škole na znojemském náměstí Republiky.

I ve škole, která v Hradci Králové vzdělává žáky se specifickými potřebami, zejména s vadami sluchu, zraku a řeči hodnotí prospěšnost projektu Obědy školákům velmi pozitivně. „V dětských očích je vidět smích, energie a chuť chodit do školy a být s kamarády ve školní jídelně. Ano, pro někoho maličkost, pro tyto děti, ale velká denní událost a pro rodiče obrovská finanční podpora. Velice si vážíme veškeré smysluplné práce, kterou Patron dětí dělá a věříme, že i nadále budeme úzce spolupracovat,“ řekla administrativní pracovnice Adéla Břešťovská.

Nejde tedy jen o čísla a úspěšnost využití dotace. Projekt Obědy školákům je i příběhem o komunitě, která se spojila, aby zajistila, že žádné dítě nemusí v době oběda sedět na lavičce na chodbě nebo bloumat po ulicích. Je to připomínka, že společně můžeme udělat důležitou změnu v životech dětí ze sociálně slabých rodin a poskytnout jim lepší start do života.

Sdílejte článek s přáteli

Nepřehlédněte

Díky dotaci MŠMT můžeme letos zaplatit školní obědy za 8,5 milion
22. 05. 2024

Díky dotaci MŠMT můžeme letos zaplatit školní obědy za 8,5 milion

Již podruhé získal Patron dětí, charitativní projekt Nadace Sirius, neinvestiční dotaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na úhradu obědů sociálně slabých žáků v základních školách. Z celkových 60 milionů korun, které byly letos ministerstvem rozděleny, získal pro svůj program Obědy školákům 8,5 milionu Kč.

Patron dětí v benefičním speciálu Zázraky přírody na ČT1
16. 04. 2024

Patron dětí v benefičním speciálu Zázraky přírody na ČT1

Sledujte v sobotu 27. dubna ve 20:10 na ČT1 benefiční speciál pořadu Zázraky přírody, který se věnuje jednomu z největších zázraků – dětem. Staňte se na chvíli součástí jejich světa a příběhů, které nejsou pokaždé šťastné, jak by měly. S každou DMS je však můžete pomoci přetvářet a měnit jejich směr k lepšímu. Připojte s k nám.