Chybějící peníze na penál či aktovku mohou zničit zážitky ze školy

19. 08. 2021
Chybějící peníze na penál či aktovku mohou zničit zážitky ze školy

Pomoc Patrona dětí se školními potřebami (aktuálně je najdete v rychlé volbě formuláře pro žadatele) nemá význam pouze pro žáčky a jejich rodiny. Dvě školačky, jež se „potkaly“ pouze na stránkách Patrona dětí v sekci Vzdělávání, jsou důkazem, že malé věci mohou otevírat dveře k velké budoucnosti.

Na první pohled

Budoucí sedmačka Dominika se vždycky dobře učila. Na první pohled se od ostatních spolužáků liší možná jen tím, že si dobrovolně přibrala k povinné angličtině ještě ruštinu. Maminka o ní mluví jako o milé, bezproblémové dívence, která jí hodně pomáhá v domácnosti s úklidem i vařením. „Je evidentní, že má výtvarné nadání a kreativního ducha. Moc hezky kreslí a výtvarně tvoří. Její snahu i nadání oceňuji, proto ji ráda v těchto aktivitách podporuji. Cokoli bude umět navíc, to jí v životě pomůže. V tom, aby si našla dobrou práci, ale třeba jí to poskytne i potřebný odpočinek a relax.“

Na druhý pohled

Dominika žije jen s maminkou. Nevyrůstá v domečku se zahrádkou nebo v prostorném bytě na hypotéku, žila i v azylovém domě. „Maminka je klientkou naší sociální služby,“ vysvětluje Tereza Kočová, která se stala Dominičinou Patronkou. Maminka totiž kvůli špatnému zdravotnímu stavu nemůže chodit do práce, a tak žijí jen ze sociálních dávek. Tatínek Dominiky alimenty neplatí. „Pomáháme rodině v nepříznivé životní situaci. Podařilo se nám ji z azylového domu dostat do standardního nájemního bydlení,“ vysvětluje Tereza Kočová, proč Dominice tolik fandí. Maminka podle ní přistupuje ke své dceři jako kterýkoliv jiný rodič střední vrstvy. Existenčně je ale několik pater níže. Žádost o pomoc se školním vybavením šikovné Dominky z celého srdce podpořila. „S trochou nadsázky se dá říct, že pár stokorun za papírenské zboží odemyká dívce dveře k mnohem lepší budoucnosti.“

Příběh Dominiky

Chybějící pomůcky ve škole mohou dětem zkomplikovat nejen učení, ale také vztahy se spolužáky.

Aby se jim děti nesmály

„Nedostatek školou předepsaných pomůcek není pro žádné dítě dobré, byť je nadané a šikovné,“ vysvětluje maminka druhačky Terezky. Roztomilá školačka (na fotografiích) se však letos začátku školního roku bát určitě nemusí. Na její vybavení se už dárci složili. Maminka ovšem ve své žádosti nakousla tak trochu tabu téma, kterého se chudší rodiče bojí a ti solventnější si jej nedovedou dost dobře představit. I maminka Terezky je samoživitelka. Terezka má mladší roční sestřičku s devadesáti sedmi procentní intolerancí na laktózu. Mamince, která odevzdává většinu příjmu na bydlení, se kvůli tomu skokově zvýšily výdaje za potraviny. Proto do žádosti o pomoc připsala následující věty. „Na pořízení potřebných pomůcek a tašky do 2. třídy pro mou šikovnou dcerku našetřit nedokážu. Již do 1. třídy šla s aktovkou z druhé ruky a ta toho moc nevydržela. Bez vaší pomoci si její další školní docházku a plnění úkolů během hodin letos představit nedokážu. Když jsem byla malá, sama jsem ve škole zažívala dlouhé roky šikanu a nepřála bych to žádnému dítěti, natož svojí vlastní dceři! S jistotou mohu říct, že se Terezka k darovaným věcem bude chovat hezky a s hrdostí je využije.“ Terezka se podle ní loni do školy moc těšila a navzdory skromnějšímu vybavení, než měly ostatní děti, měla výborné výsledky. Navíc fantasticky kreslí a maminka doufá, že to jednou zužitkuje. Když rodině došla zpráva, že se sbírka na školní potřeby v Patronovi dětí vybrala, Terezka se prý dala radostí do tance.

Příběh Terezky

Rodiče či osoby, které z rozhodnutí soudu o děti pečují, najdou ve druhém kroku žádosti kromě potravinového balíku i dva typy balíků se školními potřebami. Jmenují se: BALÍK ŠKOLNÍCH POTŘEB a BALÍK ŠKOLNÍCH POTŘEB S AKTOVKOU. Na jedno kliknutí si zvolí ten, který jejich dítě potřebuje. Obsah Patron dětí sestavil po konzultaci s pedagogy. Se zajištěním pomůcek a distribucí opět pomáhá Tesco.

V balíkách školáci najdou sešity, obaly na sešity, vodové barvy, temperové barvy, pastelky, fixy, modelínu, náčrtník A4, lepicí tyčinku, tekuté lepidlo, nůžky, sadu pravítek, ořezávátko, sadu tužek, mechanickou tužku, kružítko, pero a náplň, gumu, dětský kufřík, kelímek na štětce, štětce… U varianty s aktovkou je samozřejmě školní batoh či aktovka...

Vyberte kraj na mapě

Podobné příběhy
Sdílejte článek s přáteli

Nepřehlédněte

Dětem na kroužky: Zdvojnásobme šance na lepší budoucnost
07. 12. 2024

Dětem na kroužky: Zdvojnásobme šance na lepší budoucnost

Rozvíjet dětské talenty, podporovat touhy a otevírat dveře k zážitkům – to je cílem nové kampaně Dětem na kroužky, kterou spustil Patron dětí ve spolupráci s iniciativou Nova pomáhá a Patricí Pagáčovou. Každý dar, který přijde mezi 7. 12 a 7. 1 na příběhy s žádostí o pomoc s úhradou volnočasových aktivit nebo studia na ZUŠ, TV Nova zdvojnásobí.

Adventní benefiční koncert podpoří Lindu na cestě k vysněné harfě
06. 12. 2024

Adventní benefiční koncert podpoří Lindu na cestě k vysněné harfě

Hudba spojuje lidi a přináší naději – a přesně to je smyslem adventního benefičního koncertu, který pro Patrona dětí pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené ve spolupráci s Českým spolkem dvouplátkových nástrojů. Koncert se uskuteční 12. prosince 2024 od 20:00 v nádherných prostorech kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech.

Adventní kalendář naděje – otevírejte okénka s námi a pomozte dětem
05. 12. 2024

Adventní kalendář naděje – otevírejte okénka s námi a pomozte dětem

Advent je období, kdy čekáme na příchod Vánoc, dobu radosti, dárků a rodinné pohody. Letos se Patron dětí rozhodl spojit s tímto časem i příběhy dětí, které potřebují naši pomoc. Proto jsme připravili adventní kalendář Patrona dětí, kde za každým okénkem najdete příběh dítěte, které má svůj sen a potřebuje podporu k jeho naplnění.